Věřící truchlí u rakve

Věřící truchlí u rakve s pozůstatky zavražděného vůdce někdejší irácké šíitské exilové opozice ajatolláha Muhammada Bakra Hakíma. (2. září 2003) | foto: Akram Saleh, Reuters

Nad hrobem ajatolláha vznikne mešita

  • 5
Vůdce někdejší irácké šíitské exilové opozice byl pohřben v srdci svatého města Nadžafu na místě, kde chtěl za svého života postavit mešitu. Ajatolláh Muhammad Bakr Hakím zahynul spolu s desítkami dalších lidí při teroristickém útoku na místní mešitu.

Prohlédněte si fotografie

Místo Hakímova posledního odpočinku zablokovaly dva nákladní automobily a několik kontejnerů, aby zabránily tisícihlavému davu truchlících Iráčanů přiblížit se k ajatolláhovým ostatkům.

"Než zemřel, vybral ajatolláh Hakím toto místo k postavení mešity, kterou chtěl nazvat po vzoru titulu kalifů 'vládce věřících'," řekl Ahmad Chafadží, mluvčí Nejvyššího shromáždění islámské revoluce v Iráku (SCIRI).

"Teď ho tu pohřbíváme a vybudujeme mešitu, která mu bude zasvěcena," podotkl Chafadží, mluvčí druhdy opoziční organizace, kterou Hakím řídil.

Ostatky zavražděného Hakíma doprovodil z města Kúfa do Nadžafu mohutný dav věřících, kteří se podle šíitské tradice bili v prsa a do hlavy a nesli červené a zelené praporce, jež v islámu představují symboly mučednictví.

Procesí na cestu vyrazilo v neděli ráno z Bagdádu, odkud se přesunulo do svatého města Karbalá a poté do Kúfy. Asi 60 procent z 25 milionů Iráčanů se řadí k šíitskému vyznání.

Patnáctikilometrovou cestu z Kúfy do Nadžafu hlídal velký počet iráckých policistů. V Kúfě byly totiž objeveny dva podezřelé automobily podobné těm, které byly použity při pátečním výbuchu v Nadžafu. - o atentátu více zde

Irák v posledních týdnech zasáhla vlna pumových atentátů. Naposledy se stali terčem útoků policisté v Bagdádu. Při dvou explozích zahynuli tři lidé, dvě desítky dalších byly zraněny. - více zde

,

Nejlepší videa na Revue