Úlomky komety budou pouhých 12 milionů kilometrů od Země. Ilustrační foto.

Úlomky komety budou pouhých 12 milionů kilometrů od Země. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nad Českem zazáří úlomky komety

  • 34
Čeští příznivci astronomie mohou v těchto dnech na noční obloze pozorovat úlomky komety Schwassmann-Wachmann 3. Ty proletí pouhých 12 milionů kilometrů od Země. Místy by mohly být viditelné i pouhým okem.

INFOGRAFIKA:
Kometa Schwassmann-Wachmann 3

Dvě části jádra komety Schwassmann-Wachmann 3 budou v místech s nízkým světelným znečištěním vidět pravděpodobně pouhým okem jako nenápadné mlhavé obláčky, jasností srovnatelné se slabšími hvězdami. Velikost úlomků přitom nepřesahuje jeden kilometr.

Úlomek C prolétne v sobotu 13. května ve vzdálenosti dvanáct milionů kilometrů od Země a úlomek B jej bude následovat v neděli ve vzdálenosti menší než jedenáct milionů kilometrů.

K pozorování bude podle Miloše Tichého z observatoře na jihočeské Kleti stačit triedr. Části komety budou vidět na východě až jihovýchodě nad ránem v souhvězdí Pegasa. Nápadná budou díky poměrně rychlému pohybu. Pozorování ale podle Tichého ruší svit měsíce, který je 13. května v úplňku.

Období pozorovatelnosti komety končí pro obyvatele Česka krátce po 20. květnu, kdy se fragmenty ztratí v ranním svítání. "Znovu je bude možné spatřit teprve koncem července, ale už pouze hvězdářskými dalekohledy," dodal Tichý.

Blíž k Zemi se podle Hollana přiblížila v minulých desetiletích jen kometa IRAS-Araki-Alcock, která kolem Země nečekaně a rychle prolétla v roce 1983.

Z Česka bude možné pozorovat kometu zhruba do 20. května, kdy se všechny složky postupně ztratí v ranním svítání. Znovu je bude možné spatřit teprve koncem července, ale už pouze dalekohledy.

Kometa Schwassmann-Wachmann 3

Periodickou kometu, která dostala označení 73P, objevili němečtí astronomové Arnold Schwassmann a Arno Arthur Wachmann 2. května 1930 na observatoři Hamburk Bergedorf.

Novou vlasatici nalezli na fotografických deskách exponovaných v rámci projektu sledování planetek. Během tohoto návratu kometa proletěla pouhých 9,24 milionu kilometrů od Země, tedy jen 240krát dál, než obíhá Měsíc, a dosáhla maximální jasnosti srovnatelné se slabými hvězdami viditelnými pouhým okem.

Astronomové zjistili, že kometa oběhne kolem Slunce asi za 5,4 roku. Nepříznivé podmínky pro předpověď dalších návratů a dvě těsná setkání s planetou Jupiter vedly k tomu, že vlasatice byla na dlouhých 49 let ztracena.

Dosud bylo velkými astronomickými přístroji nalezeno a označeno 59 fragmentů jádra komety. Většina z nich je velmi malá, má v průměru pouze několik metrů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video