Asi nejznámější vypálenou obcí na Valašsku je Ploština, kde tragédii z 19. dubna 1945 připomíná tento památník. Osada Vařákovy paseky ležela jen o 2,5 kilometru dál.

Asi nejznámější vypálenou obcí na Valašsku je Ploština, kde tragédii z 19. dubna 1945 připomíná tento památník. Osada Vařákovy paseky ležela jen o 2,5 kilometru dál. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Nacisty vypálená osada Vařákovy paseky ožije v televizním seriálu

  • 16
Valašská osada Vařákovy paseky, kterou na konci 2. světové války potkal stejný osud jako nedalekou Ploštinu, když ji vypálilo nacistické komando, ožije alespoň na televizních obrazovkách. Vybrali si ji tvůrci televizního seriálu Ztracené osady, dokument odvysílá Česká televize již v neděli.

Na počátku května roku 1945 už se na území Československa začínalo slavit, že druhá světová válka končí. A přece se nacistická zrůdnost ještě plnou silou projevila. Doplatily na to malé osady na Valašsku, nejprve Ploština, pak Prlov a v noci na 3. května Vařákovy paseky. Nacisté je vypálili.

Osud Vařákových pasek si teď vybrali televizní redaktoři z ostravského studia ČT a zařadili jej do nového sedmidílného seriálu Ztracené osady. "Chceme připomenout místa, o kterých často vědí jen kronikáři nebo pamětníci," vysvětlila mluvčí ostravského studia Jolanda Pilařová.

Po desíti obydlích na Vařákových pasekách, kde žilo šestapadesát obyvatel, nezbylo téměř nic. Nacisté domy vypálili a místní lidi odvlekli do nedaleké Valašské Polanky. Čtyři z nich později zabili v Hošťálkové.

A ačkoliv místo tragédie dnes připomíná jen malý pomníček, diváci seriálu neuvidí jen prázdné pláně. Tvůrcům totiž pomohla i moderní technika animace, pomocí níž se připomenou zapomenuté reálie.

"Na záběrech současných míst jsme vytvořili iluzi bývalých objektů," naznačila mluvčí Jolanda Pilařová. Díl věnovaný Vařákovým pasekám se vysílá v neděli ve 14:50 na ČT2.

Seriál se však nebude zabývat jen místy, které z mapy vymazalo válečné běsnění. "Připomeneme si také obce, které vznikaly ve vztahu k rozvoji řemesel nebo nových výrobních odvětví. Zastavíme se ale také v místech, která byla zbudována 'uměle'," podotkla Pilařová.

Kromě Vařákových pasek zavede cyklus diváky do místa zvaného Knížecí pláně v Národním parku Šumava, do Katzelsdorfu, který je zmiňován jako zaniklý v rámci Lednicko-valtického areálu, do Tamovic u Štramberka, do Žáku v Klánovickém lese a Libkovic v severozápadních Čechách.

Ačkoliv se osada na Vařákových pasekách už neobnovila, na tamní tragédii lidé nezapomněli. Kromě pomníčku stojícího přímo na místě, kde se válečná hrůza stala, vedou oblastí také naučné stezky lemované infotabulemi. Ty události z května roku 1945 neustále připomínají i nezasvěceným turistům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video