Hledaný nacistický válečný zločinec László Csatáry | foto: / The SUN, Profimedia.cz

Vetchý nacista daleko neutekl, Maďaři ho dopadli a vyslechli

  • 251
Maďarská prokuratura oznámila, že údajný nacistický zločinec László Csatáry byl dopaden. Jeho identitu odhalili v neděli britští novináři, sedmadevadesátiletý muž ale v pondělí před spravedlností uprchl.

Policie Csatáryho zadržela za úsvitu, uvedl v tiskovém prohlášení budapešťský soud. Zatčen byl v jednom bytě. Nebylo to však na žádné ze dvou adres, které nedávno objevili v Budapešti britští novináři, upřesnil na tiskové konferenci budapešťský prokurátor Tibor Ibolya.

Detektivové Csatáryho po zadržení vyslechli a poté ho umístili do domácího vězení. Díky tomu mu mohou zabavit cestovní pas. Na svůj věk je prý v dobrém psychickém i fyzickém stavu, uvedla BBC.

"Odmítl obvinění ze zločinů, která proti němu byla vznesena. Jedna z jeho obhajob byla, že poslouchal příkazy," prohlásil na tiskové konferenci prokurátor Ibolya. Csatáry také uvedl, že se zadržením počítal. V Maďarsku čelí podezření z válečných zločinů, za což mu hrozí až doživotí. Prokuratura nyní chce najít a  vyslechnout svědky, kteří žijí v Izraeli.

Csatáryho jméno je vysoko na seznamu deseti hledaných nacistických zločinců Centra Simona Wiesenthala. Jako šéf maďarské policie v košickém ghettu se na jaře 1944 podílel na deportaci 15 tisíc Židů do Osvětimi. V roce 1941 údajně sehrál klíčovou roli v deportaci 300 Židů z Košic do města Kamenec Podolský na Ukrajině, kde byli téměř všichni zavražděni.

V bývalém Československu byl po válce v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti, ještě předtím se mu však povedlo prchnout do Kanady. Csatáry poté žil pod falešným jménem v Montrealu a Torontu a živil se jako obchodník s uměním.

Informátor dostal 25 tisíc dolarů

V roce 1995 kanadské imigrační úřady zjistily, že jim sdělil falešné údaje o své národnosti a zatajil svoji spolupráci s nacisty. O dva roky později proto o kanadské občanství přišel. Než ale mohl být deportován, sám Kanadu opustil. Jeho dcera v říjnu 1997 řekla vyšetřovatelům, že odletěl do Evropy.

Jeruzalémské Centrum Simona Wiesenthala už loni informovalo maďarské úřady, že se Csatáry ukrývá někde v Budapešti. Lovce nacistů na to upozornil informátor, který za to obdržel odměnu 25 tisíc dolarů. V dubnu tato organizace Csatáryho umístila na první místo na seznamu hledaných nacistických zločinců.

Nakonec jeho bydliště nenašly úřady, ale objevili ho reportéři britského deníku The Sun. Poté se v Maďarsku i zahraničí objevily výzvy k jeho rychlému zatčení a souzení. Když si pro něj ale v pondělí přišli maďarští policisté, byl nacista opět na útěku. Své auto nechal před domem.

Csatáryho zmizení vyvolalo vlnu kritiky, která Maďarsku vytkla liknavost v přístupu ke stíhání zločinů spáchaných za druhé světové války. Wiesenthalovo centrum vyzvalo maďarského prezidenta Jánose Ádera, aby Csatáryho pomohl co nejrychleji přivést před spravedlnost.

Byl pánem nad životem a smrtí, vzpomínají přeživší

O Csatáryho projevili zájem i Slováci. Šéf košické židovské náboženské obce Pavol Sitár se domnívá, že pravomoc rozhodnout v případu by měla patřit slovenským soudům. "Je jasné, že je třeba ho postavit před soud a odsoudit ho, protože není možné vykonat trest smrti. Není ale jasné, jak se to udělá," řekl Sitár.

Slovenské ministerstvo spravedlnosti zatím zjišťuje okolnosti případu. Transporty Židů z Košic do koncentračních táborů se uskutečnily v květnu a červnu 1944, po osvobození se podle dostupných údajů vrátilo jen několik stovek z nich.

Svědci uvedli, že Csatáry měl pověst krutého člověka. "Byl nemilosrdný a krutý, byl pánem života a smrti. Doslova a do písmena dělal všechno to, co Němci přikázali," řekla listu Pravda žena, která přežila pobyt v košickém ghettu a deportace. Jako příklad uvedla, že lidé měli dělat ohradu v cihelně, Csatáry jim ale nedal ani lopaty a řekl, že mají pracovat pouze rukama.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue