Hledaný nacistický válečný zločinec László Csatáry

Hledaný nacistický válečný zločinec László Csatáry | foto: / The SUN, Profimedia.cz

Nacistický zločinec Csatáry utekl, policie ho nestihla zatknout

  • 214
Byt válečného zločince Lászla Csatáryho objevili v neděli v centru maďarské Budapešti britští novináři. Policisté ho chtěli v pondělí večer zatknout, nicméně v bytě ho už nenašli. Stihl uprchnout v době mezi odhalením a pokusem o zatčení.

Csatáry se jako šéf maďarské policie v košickém ghettu na jaře 1944 podílel na deportaci tisíců Židů do Osvětimi. V bývalém Československu byl v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti.

Po dlouhých letech strávených ukrýváním především v Kanadě je nyní opět na útěku. Uvedli to policisté, kteří v pondělí večer přišli hledaného muže zatknout, informoval v úterý server francouzského týdeníku L´Express.

Předseda sdružení židovských obcí v Maďarsku Peter Feldmayer vyjádřil přesvědčení, že nyní sedmadevadesátiletý muž daleko neuteče a bude brzy dopaden. Podle policie utekl bez auta, které nechal před domem.

Jeruzalémské Centrum Simona Wiesenthala už v dubnu informovalo maďarské úřady, že se Csatáry ukrývá někde v Budapešti. Nakonec jeho bydliště nenašly úřady, ale objevili ho reportéři britského deníku The Sun. Poté se v Maďarsku i zahraničí objevily výzvy k jeho rychlému zatčení a souzení.

Jste moc pomalí, kritizují Maďary lovci nacistů

Centrum Simona Wiesenthala v pondělí kritizovalo pomalý postup maďarské justice. Budapešťská prokuratura se hájila tím, že oficiální vyšetřování je vedeno proti neznámé osobě, což ztěžuje rychlé obvinění a zatčení. Případ podle prohlášení prokuratury také ztěžuje místní a časová vzdálenost činů, z nichž je Csatáry obviněn.

"Maďarské a československé archivní dokumenty byly prozkoumány a velká část vyšetřování spočívá v hledání přeživších, kteří by mohli svědčit. To je ale problematické, protože žijí v zahraničí. Vyřešení těchto problémů je přitom podmínkou pro vyjasnění skutků a pro rozhodnutí o dalším vyšetřování," uvedla podle serveru deníku Le Monde prokuratura.

Peter Feldmayer připustil, že vládním úřadům lze v případu mnoho věcí vytknout, ale vyjádřil přesvědčení, že vláda nechrání nacisty. "V případu není nic politického," zdůraznil. Francouzský historik a "lovec nacistů" Serge Klarsfeld vyjádřil obavu, že maďarská vláda možná nechce válečného zločince postavit před soud.

Kabinet premiéra Viktora Orbána v pondělním prohlášení ujistil, že vždy podporoval hledání a stíhání pachatelů zločinů spáchaných v minulosti. Vláda, kterou její kritici označují za populistickou, vyzvala, aby se i v tomto případu hledala pravda a potrestali viníci.

Csatáry se po odsouzení k smrti v Československu v roce 1948 ukryl do Kanady, kde pod falešným jménem žil v Montrealu a Torontu jako obchodník s uměním. Kanadské úřady v roce 1995 objevily jeho pravou totožnost, poté utekl do Maďarska, kde od té doby žije.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video