Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Nacisté v Dachau zkoumali moskyty, chtěli jejich pomocí šířit malárii

  • 15
Němečtí vědci v koncentračním táboře Dachau za druhé světové války zkoumali, zda je komáry nakažené malárií možné použít jako zbraň. Tvrdí to biolog Klaus Reinhardt z univerzity v Tübingenu.

Reinhardt prozkoumal archiv Entomologického institutu v bavorském Dachau, který založil v roce 1942 šéf SS Heinrich Himmler. Expert z renomované univerzity přišel na to, že biologové za války zjišťovali, kteří komáři jsou schopní přežít mimo své přirozené prostředí.

Institut se podle britské BBC zaměřoval na nemoci přenášené hmyzem, které postihovaly táborové vězně. Reinhardt zjistil, že zaměstnanci institutu se zaměřili na určitý typ komára, který vydrží až čtyři dny bez vody a potravy.

Takoví komáři by mohli být infikováni malárií a poté vypuštěni z letadel nad nepřátelským územím, aby nakazili velké množství lidí. Proto se Reinhardt dovtípil, že komáři mohli být zamýšleni jako biologická zbraň.

BBC upozornila, že není známé, zda existuje nějaká spojitost mezi institutem a pokusy, které v Dachau prováděl nechvalně proslulý lékař Claus Schilling. Ten během svých pokusů vězně úmyslně infikoval malárií a po válce si za to vysloužil oprátku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: světová válka

Video