Nacista Adolf Eichmann.

Nacista Adolf Eichmann.

Nacista Eichmann měl ženu od Českých Budějovic

  • 23
Zemřela před deseti lety. Možná. Příběh Veroniky Lieblové, která si vzala za manžela Adolfa Eichmanna, obestírá řada tajemství.

Ve své době přitom patřila rodačka z tehdejší obce Mladé (nyní čtvrť krajského města) na Českobudějovicku mezi nacistickou honoraci. Její muž, coby organizátor "konečného řešení židovské otázky", byl jedním z Hitlerových oblíbenců.

Lidé se na ni do českobudějovického archivu chodí často ptát. Marně. Její ucelený obraz totiž chybí.

"Máme tu jen kartotéku občanů, kteří byli v obci Mladé přihlášeni za války. Je tam i její rodina," ukazuje archivní dokumenty budějovický historik Daniel Kovář.

Karta Veroniky Lieblové narozené 3. dubna 1909 a od 30. let Eichmannovy manželky tu však chybí. Její existenci ale potvrzují matriky. A výzkum Václava Gráfa, který po jejích stopách pátral několik let.

Ve své době byla hvězdou. Vynikala půvabem i tím, kdo stál po jejím boku. Jejím mužem byl Adolf Eichmann, likvidátor židovského obyvatelstva.

Nacistické manželství

Kdy se poznala s Eichmanem? Dějiny mlčí
Veronika Lieblová se narodila v obci Mladé u Českých Budějovic, která je dnes součástí krajského města. Jejími rodiči byli Marie a Matyáš Lieblovi. Marie pocházela z Rožnova.

Společně s Matyášem se v Mladém řadili mezi bohaté rodiny, vlastnili tam rozsáhlou zemědělskou usedlost. Dnes je na místě Lieblovic statku samoobsluha.

O tom, kdy se Veronika poznala s Adolfem Eichmannem, dějiny mlčí. "Zjišťoval jsem to, ale nepodařilo se," říká Václav Gráf, kterého historici považují za největšího odborníka na Veroniku Eichmannovou. Věnuje se jí už od svých čtrnácti let.

Eichmann podle něj do Mladého pravidelně cestoval už od začátku 30. let. Budějovický hejtman v březnu 1934 hlásil: "Eichmann má vážnou známost s dcerou rolníka Liebla v Mladém u Českých Budějovic a do Mladého často dojíždí."

Jako obchodníka z Pasova a organizátora zahraniční propagandy SS ho úřady sledovaly.

Vzali se v roce 1935 v Berlíně. A z mladé ženy z jihočeské vesnice se stala ozdoba vysokých kruhů evropských nacistů. K Hitlerově ideologii ostatně neměla daleko celá její rodina, hrdě se hlásili k idejím velkoněmecké říše.

"Její dva bratři pracovali na gestapu. Starší Franz se vypracoval až na velitele této tajné policie v Hradci Králové, další bratr byl arizátorem, tedy se podílel na záboru židovského majetku," popisuje Václav Noha, který své poznatky o Eichmannovi publikuje na serveru Palba.cz.

Franz se navíc angažoval také při likvidaci obce Ležáky. Druhý bratr Matyáš po válce utekl.

Prohlásila ho za mrtvého
V roce 1939 se Eichmannovi dostali k domu v Praze, v dnešní ulici U Laboratoře. Objekt obsadili po Židech.

Veronika tam většinu času trávila se svými syny, Eichmann se věnoval výstavbě stále nových koncentračních táborů, kde umíraly miliony Židů.

Po rozpoutání války stoupl výrazně Eichmannův vliv. Hrál zásadní roli při vyhánění Židů a Poláků z polských území, připravil systém masové deportace Židů. Jeho úřad organizoval proud transportů z celé Evropy do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Konec války zastihl Veroniku v zahraničí. Nejdříve přežívala ve Fischerndorfu, poté v Aussee. Tvrdila, že její muž zemřel. Se svým švagrem Karlem Lukášem se ho snažila prohlásit za mrtvého. Eichmann však utíkal, dostal se až do Argentiny.

V roce 1952 Veronika s dětmi dorazila do argentinského Tucumánu. Teprve tam se s Eichmannem setkala. Synům ho představila jako bratrance jejich zemřelého otce.

"Oblíbili si ho a uvítali, když si ho vzala," tvrdí Gráf.

Žili spokojeně. Až do konce 50. let, kdy ho dostala izraelská tajná služba Mosad. Agenti ho unesli do Izraele, kde byl na přelomu května a června 1962 popraven.

A jak dopadla Jihočeška Eichmannová?
Zůstala žít v Argentině. "Někteří potomci se vrátili do Německa. Doslechl jsem se, že zemřela právě před deseti lety, na podzim 1997 v Argentině. Ale kdo ví," uzavírá Václav Gráf.


Adolf Eichmann (1906 – 1962)

byl podplukovníkem SS a šéfem úřadu Gestapa pro “židovskou otázku” během 2. světové války. Realizoval tzv. “konečné řešení”, které mělo vést k úplnému vyhlazení evropských Židů.

Když ke konci války začal i Heinrich Himmler být poněkud umírněnější, Eichmann ignoroval jeho rozkazy k zastavení vraždění plynem, dokud ho kryli jeho přímí nadřízení Müller a Kaltenbrunner. V srpnu 1944 tak Eichmann Himmlerovi oznámil, že zhruba čtyři miliony Židů zahynuly v táborech a další dva miliony byly zavražděny “mobilními vyhlazovacími jednotkami”.

Přestože byl Eichmann na konci války zatčen, jeho jméno nebylo všeobecně známo a povedlo se mu uprchnout z amerického internačního tábora. Odletěl do Argentiny, kde byl 2. května 1960 vystopován agenty izraelské tajné služby – tehdy žil pod smyšleným jménem na předměstí Buenos Aires. O devět dnů později byl tajně unesen do Izraele.

Po veřejném soudu byl nad ním 2. prosince roku 1961 vynesen rozsudek smrti za zločiny proti židovskému národu a proti lidskosti. 31. května 1962 byl ve vězení v Ramallahu popraven.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video