John Demjanjuk na snímku z jednání civllního soudu v USA v roce 2006

John Demjanjuk na snímku z jednání civllního soudu v USA v roce 2006 | foto: ČTK

Nacista Demjanjuk je natolik zdráv, aby vydržel soud, řekli lékaři

  • 2
Někdejší dozorce v koncentračním táboru Sobibor John Demjanjuk je podle lékařů natolik zdráv, že může podstoupit stání před německým soudem. Proti tomu byla rodina, která tvrdila, že se kvůli vážným onemocněním před tribunálem nemůže objevit. Obžaloba viní 89letého muže z podílu na smrti 29 tisíc Židů.

Státní zastupitelství očekává, že by obžaloba proti Demjanjukovi mohla být hotová do konce července. Soud by pak podle Demjanjukova obhájce Günthera Maulla mohl začít na podzim.

Na přelíčení čeká muž, kterému se v koncentračním táboře Treblinka přezdívalo Ivan Hrozný, ve věznici Stadelheim nedaleko Mnichova. Jeho cesta do německé káznice, kde byl po nezdařeném puči v roce 1922 krátce zadržován i Adolf Hitler, ale nebyla jednoduchá.

Dvě slyšení po 90 minutách denně

Demjanjuk emigroval do Spojených států už v roce 1951. Americké soudy několikrát řešily, jestli může kvůli svému nalomenému zdraví podstoupit deportaci do Německa. Tam nakonec přicestoval letos 12. května a na lékařích bylo zjistit, jestli je natolik zdráv, aby absolvoval ostře sledovaný proces. - o Demjanjukově deportaci do Německa si přečtěte zde

Tomu se snaží zabránit především Demjanjukova rodina a právníci. Tvrdí, že je příliš nemocný, aby slyšení zvládl. Lékaři ale nesouhlasí. Dnes podle mnichovského státního zastupitelství rozhodli, že jeden z nejhledanějších služebníků Třetí říše může podstoupit maximálně dvě devadesátiminutová slyšení denně.

Soud mnozí označují za poslední velký proces s významným nacistou. Demjanjuk by se měl zodpovídat z toho, že se údajně od března do konce září 1943 ve vyhlazovacím táboře Sobibor na území dnešního Polska spolupodílel na smrti nejméně 29 tisíc Židů.

Vodil Židy osobně do plynových komor

Demjanjuk svoji vinu popírá. Podle německého centrálního úřadu pro objasňování nacistických zločinů je ale dost důkazů o tom, že Demjanjuk jako dozorce s přezdívkou Ivan Hrozný osobně vodil v Sobiboru Židy do plynových komor.

Před soudem nestane jeden z deseti nejhledanějších nacistů světa poprvé. Už v roce 1988 byl za podíl na masovém vyvražďování Židů v Jeruzalémě odsouzen k smrti, trest mu byl ale později zrušen.

JOHN DEMJANJUK

Automechanik v důchodu Demjanjuk se narodil na Ukrajině, dostal křestní jméno Ivan. Po druhé světové válce se však odstěhoval do USA a získal americké občanství. V roce 2002 mu ho ale tamní úřady odebraly. Nebyl deportován, protože ho žádná země nechtěla přijmout. V USA žil bez státní příslušnosti.                          autor: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video