Protest nacionalistů z Národní strany. - Nacionalisté především z Národní strany protestovali 11. března před sídlem pražské kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Tomášské ulici proti aktivitám sudetských Němců v Česku. | foto: ČTK

Nacionalisté protestovali proti sudetským Němcům

  • 114
Nacionalisté především z Národní strany v Praze před polednem protestovali proti aktivitám sudetských Němců v Česku. Jejich demonstrace měla připomenout 67 let od obsazení někdejšího Československa nacistickými vojsky.

Protest směřoval také proti dovážení německého odpadu na české území.

Půlhodinová demonstrace tří desítek lidí se uskutečnila před sídlem pražské kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Tomášské ulici, naproti sídlu Sněmovny.

Policisté zasahovat nemuseli vyjma okamžiku, kdy protestující zablokovali vozovku. Na pokyn policie ale silnici po pár minutách uvolnili.

Projevy předsedkyně Národní strany Petry Edelmannové a stranického volebního lídra Jana Skácela se nesly v národoveckém duchu. Skácel mimo jiné odmítl federalizaci Evropské unie, která podle něj přinese ztrátu národní identity a samostatnosti. "Nic než národ nemá právo na existenci," uzavřel své vystoupení.

Edelmannová kromě připomenutí historických událostí označila Sudetoněmecké krajanské sdružení, které vede europoslanec Bernd Posselt, za přímého následovníka německé nacistické strany NSDAP. Podle ní je podporují potomci nacistů.

Edelmannová uvedla, že by bylo třeba odsun sudetských Němců ještě dokončit: "I dnes by se dalo naložit pár přepravníků těmi, kteří opět touží po jedné říši, jednom germánském národu a jednom vůdci, a tento odpad doplnit o výše zmiňované politiky."

Předtím obvinila z kolaborace exprezidenta Václava Havla, místopředsedu Senátu Petra Pitharta a bývalého místopředsedu horní komory Jana Rumla.

Cílem Národní strany je podle Edelmannové obrana českého národa a jeho vlasti "před kýmkoli, kdo se pokusí jakkoli poškozovat náš životní prostor".

Demonstranti drželi malé transparenty s nápisy "Nechceme Sudeťáky v Praze", "Posselte, vrať se domů" a "Ne EU-thanasii národních států". Ke vchodu do kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení umístili dva igelitové pytle s nápisy "Německé odpadky na německou půdu" a "Česko-německé vyrovnání".

Jak uvedli, podobnou zásilku dopoledne doručili i na německé velvyslanectví jako "motivační příspěvek".

Jak se lehce zbavit odpadu
Některé německé i rakouské firmy se rozhodly v posledních měsících zbavovat odpadu na českém území, jen z Německa dopravily do ČR ilegálně 15 tisíc tun odpadků.

Německým firmám se vyplatí zbavit se odpadu vývozem za hranice, neboť v Německu je jeho likvidace drahá. Spolkový ministr životního prostředí Sigmar Gabriel koncem února slíbil, že se jeho vláda zasadí o nápravu.

Členové Národní strany včetně jejich předsedkyně se také snažili rozdávat stranický list Národní politika, program strany či odznáčky. Osádky projíždějících aut ani kolemjdoucí ale na nabídky či samotnou demonstraci nijak výrazně nereagovali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video