Nacionalistická strana požádala ministerstvo kultury o uznání památníku v Letech za kulturní památku.

Nacionalistická strana požádala ministerstvo kultury o uznání památníku v Letech za kulturní památku.

Nacionalisté požádali, aby se balvan stal památkou

  • 604
Národní strana stupňuje kampaň kolem pomníku v Letech u Písku. Ve středu oficiálně zažádala ministerstvo kultury, aby zahájilo řízení, které povede k prohlášení balvanu s nápisem "Obětem" za kulturní památku. Ministr kultury to odmítl.

Žádost na ministerstvo kultury zaslal první místopředseda, informuje stranický web.  

Ministr kultury Vítězslav Jandák ve čtvrtek slíbil, že kámen za kulturní památku neprohlásí. Pokud jde o lidské životy a majetek, je podle něj nesmyslné bavit se o "nějakém šutru".

Jandák by uvítal památník romským obětem druhé světové války na nějakém důstojném místě. Není také příznivcem zbourání vepřína. Nový vepřín by se měl podle něj zřídit v případě, že na něj Česko dostane peníze od Evropské unie.

"Tento kámen neodpovídá tomu, co zákon o kulturních památkách vymezuje jako kulturní památku," soudí Zdeněk Novák, který je pověřený řízením Národního památkového ústavu.

Kámen už zmizel
Obec Lety však trvala na odstranění kamene z pozemku obce do čtvrtečních 18 hodin. Zastupitelstvo obce o tom rozhodlo v úterý. Už před šestou ale přišla zpráva, že obec památník odstranila. - více zde

Náklady bude vymáhat po Národní straně. - více zde

"To bude komplikovat situaci, protože ode dne podání už je to jako v ochranném pásmu. Musím konzultovat s právníky, jak je to možné," řekl ČTK starosta Letů Rostislav Jandera. Podání žádosti si chce také ověřit u ministerstva kultury.

Strana neměla na památník povolení
Národní strana (NS) umístila památník, který považuje za pomník pro oběti druhé světové války, bez povolení úřadů do blízkosti bývalého sběrného tábora pro Romy, který tam stál za druhé světové války. Důvod k jeho odstranění nevidí. - více zde

"Národní strana se odvolává na ústní souhlas starosty a dokládá to čtyřmi svědky a nahraným rozhovorem. Souhlasí s případným nájmem za místo, ale jinak odmítá s kamenem hnout," píše se na jejích internetových stránkách. 

Proti památníku protestují romské organizace, politici a obhájci lidských práv. Podle nich je památník znevážením Romů, kteří v táboře za války zahynuli.

"Vědomi si skutečnosti, že do doby vydání pravomocného správního rozhodnutí nesmí být s věcí, jenž je předmětem návrhu nijak nakládáno, a vzhledem k tomu, že požívá stejné právní ochrany jako kulturní památka již prohlášená a na seznam památek zapsaná, informovali jsme o této skutečnosti zainteresované instituce, Krajský úřad Jihočeského kraje a obec Lety," zdůvodňuje NS na svých stránkách a snaží se tak prodloužit dobu, po kterou nikdo nebude moci s památníkem hýbat.

Podle hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka je však absurdní, aby se kámen stal kulturní památkou a obec by ho nesměla z vlastního pozemku odstranit. "Pro mě je to pořád cizí předmět na pozemku obce. A takový předmět by podle mého názoru měla obec odstranit na náklady toho majitele," řekl ve čtvrtek ČTK Zahradník.

Zahradník také pověřil krajský úřad, aby zjistil, jestli nebylo umístění čtyřtunového kamene v rozporu se stavebním zákonem. Celým případem se také zabývá policie. Podle ní však zatím žádný trestný čin spáchán nebyl, obec Lety na nikoho nepodala trestní oznámení.

mapa Lety u Písku

Zdroj: mapy.idnes.cz, © PLANstudio


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video