Památník v Letech u Písku, který chtěla instalovat Národní strana, byl v neděli odhalen.

Nacionalisté odhalili pomník v Letech o týden dříve

Nacionalistická Národní strana v neděli odhalila v Letech u Písku památník obětem II. světové války. Na místě dnešního vepřína stál sběrný tábor. Zemřelo v něm na 300 Romů, další skončili v koncentračním táboře v Osvětimi. To ale nacionalisté zpochybňují. Vláda uvažuje o přesunutí vepřína.

ČTĚTE TAKÉ:
Karásek se pustí do diskuse s šéfkou Národní strany 

"Dnešním dnem se z volně ležícího "balvanu" na místě původního pracovního táboru v Letech u Písku, stal památník obětem II. světové války," oznamují internetové stránky Národní strany (NS), které jako první informovaly o odhalení pomníku. Ten měl být přitom odhalen až v sobotu 21. ledna.

Kámen přivezla NS začátkem roku na parkoviště, které je blízko vepřína. Záměr instalovat zde pomník se setkal s odporem romských organizací, politiků a obhájců lidských práv. Ty pobuřoval hlavně text, který se měl původně objevit na pamětní desce.

"Skupina členů NS dokončila drobné práce okolo památníku a na jeho čelní stranu napsala jedno jediné slovo. To slovo je výstižné a všeobjímající. Přítomný starosta obce Lety i příslušníci Policie ČR byli upozorněni, že zneuctění, poškození či zcizení památníku by bylo trestným činem současně dle několika paragrafů, a to nejen proto, že deklarovaná materiální hodnota památníku přesáhla částku 5 000 Kč," uvedla Národní strana na svých stránkách.

Jediné slovo, které se objevilo na kameni, je OBĚTEM. Podle dřívějších informací se však na pomníku mělo psát, že v Letech nebyl koncentrační tábor, a nemělo tam být ani slovo o Romech. Petr Eliáš z Národní strany však sdělil iDNES, že žádná další slova přibývat nebudou.

Nacionalisté nesouhlasí s výkladem dějin
Podle nacionalistů, byl tábor jen pracovní, Romové v něm umírali na běžné nemoci a šlo o německé zařízení, ne české. - více zde

Dalším problémem je, že Národní strana umístila pomník na pozemky obce Lety bez jejího souhlasu a navíc na památkově chráněné území. Případem se zabývá i písecká policie.

Národní strana chce pomník odhalit ještě slavnostně v sobotu 21. ledna v 11 hodin, tedy v den, na kdy bylo plánováno jeho původní odhalení. Slavnostní akce by se měli zúčastnit i předsedkyně NS Petra Edelmannová a Jan Skácel.

Obec v minulých dnech také kontaktoval Výbor pro odškodnění obětí romského holokaustu (VPORH). Žádal o povolení vzpomínkové akce, která by se měla uskutečnit v sobotu od 10:00 na nouzovém pohřebišti nedaleko vepřína.

"Při vzpomínkové akci budeme hroby našich předků bránit, třeba i vlastními těly. Nedovolíme žádným individuím, aby místo znesvěcovali nebo dokonce hyzdili," řekl iDNES předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holokaustu Čeněk Růžička.

VPORH: Takovýto památník nechceme
"Náš názor na celé mediální divadlo s památníkem se nemění, bez ohledu na to, co je na památníku napsáno. Ten si od takovýchto lidí, kteří popírají holocaust Romů, nepřejeme. Pokud bude kámen na místě ještě příští týden, jsem připraven jej sám odstranit. Už jednám s firmami, abych si půjčil jeřáb a nákladní auto. Kámen sám přivážu a nechám ho složit starostovi před obecní úřad," řekl rozhořčeně Růžička, protože nevěří, že se situace do týdne změní.

"Právě jsem na cestě do Štrasburku, kde chci o tomto tématu hovořit s europoslanci," dodal.

Sdružení Dženo: Je to jen mediální hra
"Od začátku jsem tvrdil, že jde o pouhé zviditelnění Národní strany před volbami. S médii hrají hru a je vidět, že jim to vychází. Vzhledem k tomu, že už bylo podáno několik trestních oznámení, očekávám, že policie začne něco dělat," řekl iDNES předseda sdružení Dženo Ivan Veselý, na kterého podala NS trestní oznámení za to, že ji nazval stranou extremistickou.

"Věřím, že tato hra Národní strany ještě bude mít pokračování," dodal Veselý.

Na místě bývalého sběrného tábora dnes stojí vepřín. Vláda se v červnu zavázala, že vepřín přestěhuje a na jeho místě postaví památník. V pátek se tímto problémem zabýval i premiér Paroubek. - více zde

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě. Redakce iDNES


Zdroj: mapy.idnes.cz
, © PLANstudio

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video