Urážlivé výkřiky z úst šéfky Národní strany Edelmannové se nedají napadnout, říká odborný posudek.

Urážlivé výkřiky z úst šéfky Národní strany Edelmannové se nedají napadnout, říká odborný posudek. | foto: Michal Sváček

Nacionalisté asi uniknou trestu za urážky v Letech

  • 1303
Na Romy se patrně v Česku smí volat, že jsou "špína", "cikánští štváči" a Karla Schwarzenberga je možné nepřímo nazvat neonacistou. Vyplývá to z předběžných závěrů policie a znalců, kteří zkoumali tyto projevy nacionalistů na jejich sobotní demonstraci v Letech u Písku.

ČTĚTE TAKÉ:
Policie měla akci nacionalistů ukončit, říká Štětina
Policisté řešili potyčku mezi Romy a nacionalisty

Zatím to vypadá, že za hrubé urážky Romů vyváznou předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová, její zástupce Jan Skácel a další spolustraníci, kteří křičeli při následné potyčce, bez trestu.

"V jejich projevech není nic, co by naplňovalo podstatu trestného činu. Vedení policie už toto předběžné stanovisko obdrželo," prozradil MF DNES jeden z kriminalistů, který se zabývá extremismem.

Kdyby podle něj někdo "štváčem" nazval třeba poslance, také by to prý bylo nežalovatelné. Přitom senátor Jaromír Štětina podal ihned na místě v Letech na Skácela ústně trestní oznámení pro popírání holokaustu hlavně za jeho výrok, že se v Letech "žádná genocida nestala".

"Žonglování" s genocidou
Projevy obou funkcionářů Národní strany posuzoval politolog Zdeněk Zbořil, který už předběžný posudek dokončil. Podle něj je Skácelův výrok o genocidě nenapadnutelný.

Skácel totiž v projevu srovnává Lety a Osvětim a říká, že ve srovnání s Osvětimí v Letech žádná genocida nebyla. Kromě toho se podle Zbořila neustále drží historické příručky Akademie věd o Letech.

"I když je možné považovat některá slovní spojení v projevech nacionalistů za významově nejasná a jejich interpretace může být považovaná za nenávistnou vůči Romům, jedná se jen o prezentaci politických názorů," míní Zbořil v posudku, který má MF DNES k dispozici.

Zbořil v posudku také konstatuje, že podobné výroky nevybočují z politické kultury, která je v Česku nízká.

Politolog i policista se pak shodují na jednom: členové Národní strany si počínají chytře a vědí přesně, jaké provokace a urážky si mohou dovolit, aby byli nepostižitelní.

"I kdyby jen jediného člověka z Letů poslali do Osvětimi, tak se v tomto jihočeském táboře podíleli na genocidě," reagoval však Štětina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video