Vojislav Šešelj

Vojislav Šešelj - Ultranacionalistický vůdce Srbské radikální strany Vojislav Šešelj, někdejší blízký spojenec jugoslávského exprezidenta Slobodana Miloševiče, se loučí s příznivci na letišti v Bělehradě před cestou do Haagu, kde se vydal ICTY. (24. února 2003) | foto: Ivan Milutinovič, Reuters

Nacionalista Šešelj bojuje v Haagu urážkami a hladovkou

  • 20
V Haagu začal dlouho očekávaný proces se srbským ultranacionalistou Vojislavem Šešeljem. Za zločiny spáchané během balkánských válek v 90. letech mu hrozí doživotí. Šéf Srbské radikální strany ale všechna obvinění odmítá. Drží hladovku a dnes se odmítl dostavit do soudní síně.

Vojislav Šešelj se u haagského Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zodpovídá z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Dvaapadesátiletý bývalý politolog ze Sarajeva je jedním z nejvýznamnějších politiků, které má nizozemský tribunál ve vazbě. Šešelj se ICTY vydal sám, a to v únoru roku 2003.

Proces s ním je dalším pokusem OSN pohnat před soud ty, kdo jsou považováni za nejvíce odpovědné za brutální válku, která v devadesátých letech minulého století roztrhala Jugoslávii.

Šešelj je obviněn z odpovědnosti za vraždy, perzekuce a vyhlazování obyvatelstva, z nelidského zacházení a nucených přesunů, kterých se dopouštěly pod jeho velením polovojenské formace na nesrbském obyvatelstvu Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a severosrbské Vojvodiny.

Všeobecně je považován za jednoho z iniciátorů národnostní nesnášenlivosti a etnických čistek v prostoru bývalé Jugoslávie.

Hájit se bude sám
Jeho proces se v mnohém podobá procesu s dnes již zesnulým jugoslávským a srbským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který se verdiktu nedočkal.

Ani Šešelj neuznává autoritu soudu a vymohl si právo hájit se sám. Odmítá přiděleného obhájce a k členům poroty se chová urážlivě. Desátého listopadu zahájil hladovku, kterou si chce vymoci splnění svých požadavků, například odvolání přiděleného advokáta a předložení všech dokumentů v písemné podobě, protože odmítá pracovat s počítačem.

Hrdina, ne zločinec
Zahájení procesu bylo již několikrát z technických důvodů kvůli urážlivému chování obžalovaného odloženo.

V Srbsku ale Šešelje mnozí stále považují za národního hrdinu a jeho stoupenci žádají jeho osvobození. I z vězeňské cely řídí Srbskou radikální stranu, kterou povede v lednových volbách z prvního místa.

Šešelj byl blízkým spolupracovníkem Slobodana Miloševiče. Hrozí mu maximální trest doživotního vězení.

Minulý týden se navíc objevila informace, že věděl o připravované vraždě srbského premiéra Zorana Džindžiče. Toho v březnu 2003 zasáhly poblíž úřadu vlády v Bělehradu dvě střely. Klíčový svědek v případu Djindjičovy vraždy teď vypověděl, že Šešelj, urputný kritik premiérovy demokratizační politiky, byl o chystaném atentátu předem informován.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video