Policista před budovou Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.

Policista před budovou Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Policie v Karlovarském kraji hledá posily. Tetovaní zájemci mají smůlu

  • 11
Policie v Karlovarském kraji hledá nové posily. Tentokrát nábor neprovází žádné motivační heslo ve stylu "Pomáhat a chránit" nebo "Najdi si svého parťáka" jako v případě minulých kampaní. Řady policie v regionu by v nejbližší době mělo rozšířit přibližně třicet nováčků.

Překážkou přijetí do služebního poměru je však nově kromě nesplnění obvyklých podmínek i tetování na některých částech těla.

"Policista nemůže být tetován na viditelném místě, zejména na předloktích ruky, krku a obličeji. Ostatní místa lze zakrýt služebním stejnokrojem," upřesnil podmínku Jiří Matouš, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.

Kritéria pro přijímací řízení

Zájemce o službu u policie musí splňovat následující podmínky:

  • občan České republiky 
  • starší 18 let 
  • bezúhonný 
  • minimálně úplné středoškolské vzdělání (maturitní zkouška) 
  • zdravotní, osobnostní a fyzická způsobilost 
  • způsobilost k právním úkonům 
  • nesmí být členem politické strany nebo politického hnutí 
  • nesmí vykonávat živnostenskou nebo jinou výdělečnou činnost 
  • nesmí být členem řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob, které vykonávají podnikatelskou činnost 
  • nesmí být tetován na viditelném místě, zejména na předloktích ruky, krku a obličeji 
  • o přijetí musí písemně požádat

(kritéria stanoví zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů)

Policii k podobnému omezení zřejmě nutí stále rostoucí obliba tetování, kterou potvrzuje i karlovarský tatér Robert Kostaňuk. Lidé podle něho mají menší obavy a tetování nebo piercing už v dnešní době není žádná revolta, ale běžná a stále rozšířenější ozdoba těla.

Možnost nalezení uplatnění pro několik desítek lidí těší zástupce úřadu práce. "Třicet volných pracovních míst v případě jednoho zaměstnavatele určitě není málo. My vítáme každé volné místo, takže nás těší, že policie nabízí volné pozice," komentovala nábor mluvčí karlovarského úřadu práce Petra Dolejšová.

Nedokázala upřesnit, kolik vhodných kandidátů z databáze úřadu by se mohlo o službu ucházet. "Samozřejmě to musí být člověk, který má určitý morální kredit a bude chtít u té policie pracovat. Každý nebude mít zájem, nebo si netroufne."

Celkem je ve službě v Karlovarském kraji 1 266 policistů. Podobně hromadný nábor spojený i s inzeráty v regionálním tisku krajské ředitelství od svého vzniku v lednu 2010 nedělalo. Úbytek a nábor policistů byl plynulý.

"Do personálního propadu jsme se dostali v roce 2011, kdy Policii České republiky postihlo snižování personálních stavů, a tak byl nábor policistů od konce roku 2010 a po celý rok 2011 zastaven," uvedl Matouš. Současný nábor má tedy za cíl vyrovnat stav a výsledkem zřejmě bude více policistů v ulicích a u silnic.

Nástupní plat je přibližně 21 tisíc korun

Nejvíce nováčků totiž pomůže kompenzovat tradiční nedostatek policistů u služby pořádkové a dopravní policie v celém regionu.

Co se týče platu, tak ten může nastupující policista očekávat zhruba ve výši průměrné hrubé mzdy v Karlovarském kraji, která byla podle údajů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí letošního roku 20 447 korun.

"Nástupní plat po vykonání základní odborné přípravy je přibližně dvacet jedna tisíc korun, záleží také na výši osobního hodnocení a druhu vykonávané činnosti," uvedl Matouš.

A jakou motivaci je třeba pro práci u policie mít a proč se o ni vůbec ucházet? Náměstek Matouš láká zájemce o službu připomenutím její podstaty, která je podle něj více než prací spíše posláním.

"Musíme věřit ve skutečné ideály a snažit se pomáhat dobru, aby zvítězilo nad zlem. Jinak bychom tuto náročnou a kvalifikovanou službu nemohli konat," je přesvědčený.

Jde podle něj o rozmanitou práci pro silné osobnosti se srdcem na správném místě, kteří jsou ochotni sloužit lidem a zabývat se jejich starostmi, bolestmi a prohřešky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video