Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová | foto: Profimedia.cz

Nabídka jednání o jaderném programu platí do září, vzkázala Clintonová Íránu

  • 11
Washington nevěří, že Írán přijme nabídku Baracka Obamy na "nový začátek" ve vzájemných vztazích a zahájí jednání o svém jaderném programu. Na odpověď z Teheránu bude podle šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové vláda čekat do září. Ministryně zahraničí také připustila, že USA v zákulisí podporují opozici.

Spojeným státům dochází po kontroverzních íránských prezidentských volbách, které s převahou vyhrál Mahmúd Ahmadínežád, trpělivost a začínají vládě v Teheránu klást ultimáta.

"Neděláme si žádné iluze. Nedělali jsme si žádné iluze již před jejich (íránskými) volbami, že dosáhneme angažovanosti (Íránu), kterou očekáváme," řekla Hillary Clintonová televizi CNN.

Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uranPrezident Obama podle ní řekl, že v září se rozhodne. "Pokud bude nějaká odpověď (od Íránu), musí přijít rychle. Okno nenecháme otevřené trvale," dodala šéfka americké diplomacie.

Clintonová tak vůbec poprvé upřesnila, do kdy platí Obamova nabídka na "nový začátek" ve vzájemných vztazích, kterou Teheránu učinil krátce po svém nástupu do úřadu. Skupina šesti zemí (Francie, Spojené státy, Británie, Rusko, Čína a Německo) navrhla Teheránu zahájit do konce roku dialog o íránskému jadernému programu. - o nabídce k jednání si přečtěte zde

Clintonová: Podporujeme íránskou opozici

ÍRÁNSKÝ JADERNÝ PROGRAM

- Západ v čele s USA se obává, že Írán usiluje o výrobu jaderné zbraně. Teherán to odmítá s tím, že vyvíjí jen jadernou energetiku a že chce jaderný materiál využívat k výrobě elektrické energie.

- Teherán je zatím ochoten jednat o svém jaderném programu pouze s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), ale ani té neumožňuje kontrolu svých jaderných zařízení. Írán odmítá zastavit obohacování uranu a kvůli tomu čelí sankcím Rady bezpečnosti OSN, které však tuto ropnou velmoc podle všeho zvlášť neznepokojují. autor: ČTK

Vztahy se však opět vyhrotily kvůli červnové kontroverzní volbě íránského prezidenta. Hlasování podle oficiální verze opět vyhrál představitel ultrakonzervativního křídla Mahmúd Ahmadínežád, ovšem opozice považuje výsledek za zmanipulovaný.

Spojeným státům nezbývá, než jednat s Ahmadínežádovou vládou, přestože jsou si vědomy podezření, že íránský prezident byl znovuzvolen pomocí podvodů, uvedla šéfka americké diplomacie. Dodala, že USA sympatizují v Íránu s těmi, kteří proti výsledku voleb protestovali. - vše o povolebním vývoji v Íránu si přečtěte zde

"Nechceme se postavit mezi (íránské) úřady a Íránce, kteří legitimně protestují. Protože kdybychom zasáhli příliš brzy a příliš silně, úřady by to mohly využít ke sjednocení země proti demonstrantům," řekla Clintonová. "Ale v zákulisí jsme udělali hodně, nadále podporujeme opozici," poznamenala.

Šéfka americké diplomacie zopakovala, že Spojené státy považují za nepřijatelnou perspektivu, že by v Íránu byly jaderné zbraně. Zdůraznila, že pokud si íránský režim myslí, že vidina těchto zbraní posílí jeho postavení, že to zastraší sousedy a pomůže mu to šířit jeho ideologii, pak se mýlí. "Nemáme v úmyslu akceptovat jaderné zbraně vyrobené Íránem," varovala Clintonová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue