Naarden nemá na Komenského peníze

  • 17
Komenský nemá pokoj ani 333 let po své smrti. V místě jeho posledního odpočinku v holandském městečku Naarden se diskutuje, zda nadále financovat Komenského muzeum, jehož součástí je i mauzoleum učitele národů, nebo peněžní podporu zastavit. To by znamenalo konec muzea.

Ředitel muzea Bram Emden bije na poplach. "Jestli bude muzeum zavřeno, bude to pro Naarden velká ostuda. V roce 1992 na čtyřsté výročí Komenského narození tu byly velké oslavy a teď by to chtěli zavřít," kroutí nevěřícně hlavou.

Emden, vizáží připomínající spíše námořníka než komeniologa, nyní shání podpisy pod petici požadující na radnici zachování muzea ve městě, které je Nizozemsku spíše než Komenským proslaveno jako novověká vodní pevnost.

"Městské radě leží na stole návrh, aby příspěvek na chod muzea pro rok 2004 byl z 80 000 eur snížen na polovinu. V roce 2005 už muzeum nedostane ani cent. Vše nasvědčuje tomu, že tento plán bude začátkem září schválen a já budu muset muzeum zavřít," říká rozzlobeně ředitel. Muzeum přitom například v roce 2002 navštívilo šest tisíc lidí.

O tom, že návrh projde, je přesvědčen nejen Emden, ale i dlouholetý starosta Naardenu J. A. N. Patijn. Zatímco si plní dýmku tabákem, vysvětluje, proč město chce dotace muzeu škrtnout ze svého rozpočtu: "Naarden nutně potřebuje snížit výdaje. Kromě Komenského muzea se příspěvky zkrátí i jiným kulturním zařízením, například nabídneme k privatizaci městský bazén."

Starší paní, česká emigrantka Vendulka Hobrlantová, která pracuje v muzeu jako dobrovolnice, však za ukončením dotací muzeu vidí spíše touhu po zisku. Tvrdí, že rada chce pronajmout budovu muzea ke komerčním účelům. To však starosta odmítá s tím, že ještě není připraven žádný plán o budoucnosti stavby po uzavření muzea.

Podle Patijna však není třeba se obávat, že by se hrob Jana Amose Komenského v kapli, kterou čeští umělci ve třicátých letech změnili v mauzoleum, stal veřejnosti nepřístupný.

"Ten, kdo bude chtít místo jeho posledního odpočinku navštívit, si bude muset nejdřív dojít na radnici, kde ho někdo ze zaměstnanců doprovodí k mauzoleu a odemkne mu, tak jako tomu bylo do roku 1992, kdy bylo muzeum spojeno s mauzoleem," říká starosta.

"To je přece tak nedůstojné," kroutí hlavou Hobrlantová, která radnici neúprosně kritizuje: "Oni jsou hrozně hrdí, že tu Komenského mají, všude se tím chlubí, ale něco pro to udělat, to ne. Přitom Naarden je tak bohaté město."

Emden však naznačuje, že ve městě o české a slovenské turisty, kteří tvoří většinu návštěvníků muzea, nikdo příliš nestojí. "Žádný užitek Naardenu nepřinesou. Nezajdou do restaurace, nic si nekoupí. Prý dělají nepořádek na ulicích," podotýká Emden.

Starosta Patijn, kterému na stěně jeho kanceláře paradoxně visí poděkování od tehdejšího prezidenta Václava Havla za zřízení důstojného muzea pro připomenutí Komenského díla, říká, že Naarden by rád muzeum zachoval. Ale musí se najít jiné zdroje.

Jako nejschůdnější řešení se mu jeví financování muzea Českou republikou. Zástupkyně českého velvyslance v Haagu Naděžda Homolová říká, že se problémem již zabývá ministerstvo kultury a vědí o něm i poslanci a senátoři.

Podle agentury ČTK ministr zahraničí Cyril Svoboda odmítl, že by provoz muzea měl platit jen jeho úřad. Problémem je podle něj to, že celé muzeum je ve vlastnictví místní správy a česká vláda nemá možnost, jak tuto věc řešit.

Je však možné, že peníze se podaří sehnat někde jinde. Pedagogická fakulta v Olomouci je podle ČTK odhodlána uspořádat sbírku. Najít Čechy ochotné přispět nebude patrně velký problém.

"Klidně bych zaplatila o nějakou tu korunu vyšší daně, kdybych věděla, že je to určeno pro Komenského muzeum," říká v Naardenu česká turistka při podepisování petice a dodává: "Vždyť zavřít toto muzeum by byla urážka Komenského památky."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video