Na Zlínsku se šílených krav neobávají

Východní Morava - Chovatelé skotu ve Zlínském kraji se nijak zvlášť neobávají takzvané nemoci šílených krav (BSE). Podezření výskytu nemoci na Jihlavsku podle nich dokazuje, že systém, jenž má chorobu včas zachytit, funguje. Zatím ani jatka či řeznictví nezaznamenávájí úbytek zájmu lidí o hovězí maso. Všichni čekají na výsledek vyšetření německou laboratoří, která výsledek oznámit v pátek odpoledne.

Podle šéfa Masného průmyslu Krásno Jana Harudy se už v průběhu zimy a jara, kdy BSE řádila v západní Evropě, klesl český trh na úroveň, z níž se už nyní nemá příliš kam pohnout. "Už první kampaň kolem BSE nám hovězí prodražila zhruba o osm korun a produkce klesla asi o jednu třetinu. Nyní žádné výrazné výkyvy neočekáváme," řekl Haruda.

Firma testuje všechna zvířata na BSE a šance, že by se ke spotřebitelům dostalo závadné maso, je nulová. "Je důležité, že veškerá produkce je pod veterinárním dohledem. Nehrozí zvýšená obava, že by masokombináty obecně pouštěly na trh špatné maso. Strach veřejnosti je tedy zbytečný," uvedl Haruda.

V Česku se objevilo podezření na BSE

Hrozba BSE zatím ceny nezmění

Lidé z dušejovské farmy věří, že veterinární test nepotvrdí přítomnost BSE.

Jatka v Holešově zatím žádné odmítnutí objednaného množství hovězího masa nezaznamenalo. "Je to spíš v rovině vyčkávací. Ti, co měli objednáno, říkají, že všechno berou," uvedla pracovnice odbytu Jakom Holešov. "Uvidíme až jak dopadne výsledek toho druhé vyšetření. Pak se uvidí, jestli na to lidé zareagují," dodala.

I v řeznictví v Prostřední ulici v Uherském Hradišti nemají problémy. "Měli jsme obavy, ale lidi se chovají, jako by se vůbec nic nestalo. Hovězí nám mizí z pultů jako v předcházejících týdnech," popsala situaci prodavačka.

Ani majitele zemědělských družstvech informace o možném výskytu příliš neznepokojuje.

"Plně důvěřujeme veterinární správě a její účinné kontrole, jež zachytí případný pozitivní nález. Na Jihlavsku však není definitivně prokázáno, zda se skutečně o BSE jedná. Rozhodně by se veřejnost neměla znepokojovat," řekl předseda Agrodružstva Postoupky na Kroměřížsku Jan Hašek.

Podle něho stejně chovatel moc šancí k zabránění přenosu BSE nemá a Agrodružstvo zatím žádná opatření neučinilo. "Pokud by se v našem chovu choroba objevila, znamenalo by to jeho likvidaci. Při tři sta kravách, které máme a ceně kolem dvacet tisíc korun za jednu by škoda šla do milionů korun," uvedl Hašek.

Doplnil, že nákaza by se mohla přenášet masokostní moučkou, ale do ČR hlavně importem skotu z oblastí výskytu BSE, například z Anglie a Francie.

Zatím žádná konkrétní opatření kvůli BSE nedělá ani zemědělské družstvo Zálesí Agro Biskupice na Zlínsku. "BSE zatím prokázané nebylo a podezření na nemoc je dokladem fungujícího ochranného systému," řekl jednatel družstva Aleš Svízela.

Není třeba dělat žádnou paniku, zdůraznil. Pokud by jí totiž obyvatelstvo propadlo, opět by se snížila spotřeba hovězího, jež se po prvních obavách projevila v závěru loňského roku.

Hrozba BSE v Biskupicích není podle Svízely příliš aktuální. Družstvo má asi 500 krav-matek, od kterých dodává odrostlá telata firmám, zabývajícím se výkrmem. "Sami zvířata nevykrmujeme a na jatky dáváme jen kusy, u nichž je porážka nutná," doplnil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video