Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Na zájezd neodletěli, mají právo dostat zpět celou jeho cenu, řekl soud

  • 89
Celou sumu, kterou utratili v roce 2011 za zájezd do Turecka, dostanou manželé od zkrachovalé cestovní kanceláře. I když byla proti úpadku pojištěná, klienti původně dostali zpět jen část peněz. Před dvěma lety nepochodili ani u soudu, až letos se jich zastala vyšší instance - Ústavní soud.

„Je to věčný boj mezi účastníky zájezdu a pojišťovnami. Nález Ústavního soudu je ale závazný pro tento soud,“ konstatovala v pondělí soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Markéta Jirásková. Pojišťovně Generali přikázala, aby manželům vyplatila i zbytek ceny zájezdu, konkrétně 7 027 korun s úroky, které naběhly od roku 2011, a aby zaplatila také náklady řízení.

Právní zástupkyně žalobců Soňa Luňáková považuje rozhodnutí za spravedlivé. Naopak Jan Bělohlávek, který zastupoval pojišťovnu, navrhl soudu, aby se před definitivním rozhodnutím dotázal ještě na názor evropského soudního dvora. Poukázal na podobný případ z Rakouska, ve kterém padlo rozhodnutí příznivější pro pojišťovnu. Soudkyně to ale odmítla, nález českého Ústavního soudu je podle ní dostačující.

„Občanům Ústava zajišťuje více práv než nadnárodním společnostem,“ vysvětlila soudkyně Jirásková. Přiznala sice, že po určitou dobu podle ní existovala nejasná právní úprava, kdo má klientům zkrachovalých cestovek zaplatit škodu a v jaké výši, to je ale již minulostí.

Do Turecka neodletěli, kancelář nahlásila úpadek

Manželé Ludmila a Josef Veselí si v roce 2011 u cestovní kanceláře Vivamonde koupili zájezd do Turecka za zhruba 57 tisíc korun. Nikam ale neodjeli, cestovka totiž zkrachovala (více čtěte zde). Pojišťovna Generali, u které měla cestovní kancelář pojištění proti úpadku, Veselým většinu peněz vrátila. Ale ne všechny. Manželé dostali zpět necelých 50 tisíc korun a zbytek Generali odmítli vyplatit s odůvodněním, že celková částka, kterou by měla vracet všem klientům Vivamonde, přesáhla pojistný limit.

Soud poprvé přikázal pojišťovně zaplatit plnou cenu za zrušený zájezd

Manželé však dál trvali na tom, že když byl zájezd zrušen z důvodu úpadku a cestovka byla proti němu pojištěná, mají dostat zpět všechny své peníze. Od roku 2013 se o ně soudili.

Obvodní soud pro Prahu 2 jejich žalobu loni v květnu zamítl. Až Ústavní soud letos v červnu rozhodl jinak. Určil, že soukromoprávní ujednání dvou subjektů (tedy pojistná smlouva mezi cestovní kanceláří a pojišťovnou), nemůže omezit práva spotřebitele, zvlášť když spotřebitel na toto ujednání nemá žádný vliv.

Svým rozhodnutím v neprospěch manželů Veselých obvodní soud podle toho Ústavního „porušil právo stěžovatelů na spravedlivý proces (...), jakož i právo na ochranu majetku“, jak konstatoval ve svém rozhodnutí senát Ústavního soudu.

Pondělní rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2 se stane pravomocné ihned po doručení rozsudku oběma stranám. Pojišťovna se proti němu nemůže odvolat. Spory do částky 10 tisíc korun jsou totiž považovány za bagatelní, a odvolání v nich není možné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video