Šikana už je i ve školkách.

Šikana už je i ve školkách. | foto: Profimedia.cz

Na záchod za bůra. Šikana je už i ve školkách

  • 356
Vstup na záchod za pět korun. Takovou taxu platily některé děti v mateřské škole v Pardubicích. Je to ale jen jeden případ z mnoha. Malé děti jsou podle odborníků stále agresivnější. Na základní škole se ale platí za klid a pohodu víc. Odborníci se setkali i s případem, že jeden z žáků inkasoval dva tisíce.

Úředníci pardubického magistrátu nyní chodí do školek i základních škol a snaží se šikanu odhalit.

"Jeden předškolák chtěl peníze za to, aby pustil své spolužáky na záchod. Přístup na toaletu vrstevníkům povolil za pět korun. A podobných případů ze školek a prvních tříd základních škol teď řešíme mnoho," řekl ředitel Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích Jiří Knoll.

Dva tisíce za pohodu

Na základních školách "poplatky" za příměří narůstají. Na jedné základní škole si žák páté třídy řekl dokonce o dva tisíce. To byla cena za to, aby nechal svého spolužáka na pokoji.

Jak rodiče mají bojovat se šikanou?

Odborníci z pedagogicko-psychologické poradny radí rodičům, aby s dětmi hlavně hodně mluvili. Jedině tak mají šanci okamžitě zjistit a všimnout si, že se děje něco neobvyklého.

Jak poznat šikanu?
Dítě je nešťastné, nechce chodit do školy či do školky, zdržuje se doma. Dítě je podrážděné a přecitlivělé. Je mu nepříjemný kontakt s jeho spolužáky. Nápadně často hlásí ztrátu peněz či osobních věcí.
Jak bojovat se šikanou?
Okamžitě kontaktovat školku, školu nebo poradnu, která rozhodne o dalším postupu. Je nutné ubezpečit dítě, že není za co se stydět. Nezlehčovat situaci.

S problémovými dětmi, které se navážejí do svých vrstevníků, se setkávají téměř všechny mateřské školy. Třeba v Mateřské škole Kamínek v Pardubicích mají učitelky problém s pětiletým chlapcem, který svoje spolužáky neustále pošťuchuje a plive na ně. Kvůli svým problémům už jednou musel přestoupit do jiné školky.

"Snažíme se jednat s rodiči a najít cestu, aby toho nechal. I když se obě strany snaží, je to těžké," uvedla zástupkyně ředitelky Lenka Černá.

V některých případech se stává i to, že se proti jednomu dítěti zaměří celý kolektiv.

"Zažila jsem případy systematického ubližování. Jednoho chlapce například děti stále odstrkovaly do kouta, nepouštěly ho k hračkám, ani na záchod. To dítě mezi ostatní nezapadlo, nebyl oblíbený a dávali mu to hodně znát. Někdy to je i reakce na chování toho jednotlivce, které vůči ostatním také není dobré," řekla Ivana Kolaříková z pardubické Mateřské školy Zvoneček.

Problémy s agresivními dětmi už řeší i na pardubickém magistrátu. "Dříve jsme šikanu ve školkách vůbec neřešili, teď je tomu jinak. Většinou to ještě nejsou případy šikany jako takové, ale některé její rysy to má," konstatovala vedoucí odboru komunitních služeb Magistrátu města Pardubic Ivana Liedermanová.

Podle odborníků šikany přibylo hlavně díky špatnému ovzduší v rodinách. "Děti přijdou do školek z prostředí domova, kde jsou v podstatě neomezenými pány. Potom se neumějí přizpůsobit kolektivu a dělají problémy. Z toho vychází i různé půtky se spolužáky," míní Ivana Liedermanová.

V mateřských školách jsou ale děti pod poměrně velkým dohledem, agresoři se naplno projevují v prvních ročnících základních škol.

"Tam je potom situace samozřejmě horší. Děti mají přestávky, chodí společně ze školy, a to jsou k šikaně ideální podmínky," dodala Liedermanová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video