Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Na vysvětlení zpackaných dotací ve školství dal Brusel Česku měsíce

  • 26
Ministerstvo školství bude mít několik měsíců na to, aby přesvědčilo Evropskou komisi, že nechybovalo při čerpání dotací. Pokud to neudělá, přijde stát nejméně o desítky milionů korun. Ministerstvo financí by je poté nejspíše hradilo z rozpočtu školství.

Ministerstvo školství je zatím v klidu a žádné kroky na záchranu evropských dotací nepodniká. Čeká, až mu výsledky auditu programu s názvem Vzdělávání pro konkurenceschopnost přijdou z Bruselu písemně.

Resort ve čtvrtek připustil, že hrozí zastavení proplácení peněz z Evropské unie. TOP 09 na to reagovala slovy, že by měl z vlády odejít ministr školství Josef Dobeš (více o vyhrocené situaci čtěte zde).

Podle ministerstva financí existují při problémech s operačními programy tři scénáře. "Buď veškeré obavy Evropské komise vysvětlíme, a pokud ne, dají se na úrovni konkrétních projektů přijmout korekce. Pokud by se ta situace vyskytovala u vícero projektů či šlo o systémovou záležitost, tak by se uplatnila plošná korekce," řekl iDNES.cz náměstek ministra financí Jan Gregor.

Formálně se chod událostí spustí v lednu, kdy se do Česka dostane oficiální překlad padesátistránkového auditu Evropské komise. "V tom okamžiku nastupuje akt přerušení plateb z Evropské unie. Pak běží několikaměsíční období, ve kterém má Česká republika napravit problém, který je v auditu popsán. Toto období je dlouhé zhruba dva až tři měsíce, ale záleží na dohodě s Evropskou komisí," popsal Jan Vitula, někdejší vrchní ředitel sekce strukturálních fondů na ministerstvu školství.

Ministerstvo školství poté bude mít týdny na to, aby Evropskou komisi přesvědčilo například o tom, že pro kontrolu čerpání peněz má dostatečné personální zázemí či že dokáže dohledat potřebné dokumenty k již proplaceným projektům.

Jak to chce resort udělat, zatím není rozhodnuto. "Nebudeme nikomu říkat, na čem pracujeme a co budeme dělat. Opatření budeme mít připravena v horizontu několika týdnů. Poté je představíme," řekl iDNES.cz Hynek Jordán, mluvčí problémového programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Ministerstvo školství přitom v minulosti hned několikrát obměnilo lidi, kteří stáli v čele sekce řízení operačních programů. Naposledy po osmi dnech ve funkci odešel Robert Plaga. Kdo jej nahradí a zda ministerstvo vůbec náhradu hledá, Jordán nedokázal říci.

Z Bruselu dorazila varianta 25procentních škrtů

Česko po přijatých opatřeních čeká další audit ze strany Evropské komise. Pokud i on prokáže vážná pochybení, přijdou již zmíněné korekce, tedy krácení plateb z evropských peněz. Další z bývalých zaměstnanců ministerstva školství, který si nepřál být jmenován, tvrdí, že už nyní Evropská komise Česku oznámila, že u některých projektů přijde o čtvrtinu peněz. To by prý znamenalo ztrátu řádově desítek milionů. Operační program by ale běžel dál.

Tato verze patří k těm nejoptimističtějším. Sankce mohou být i daleko vyšší a mohou postihnout operační program plošně. Na ministerstvu financí se mluví o tom, že pokud Evropská komise zpětně státu neproplatí některé projekty, sankce by mělo uhradit školství ze své rozpočtové kapitoly. "Budeme trvat na tom, aby korekce byly pokryty v rámci limitů jednotlivých rozpočtových kapitol," míní Gregor.

Stát by přestal žádat o proplácení peněz

Jeden z nejméně vstřícných scénářů by znamenal například to, že by se stát rozhodl preventivně zastavit proplácení projektů ze státního rozpočtu. Další variantou je, že by stát sice peníze proplácel, zpět by je ale nezískal, protože Evropská komise by zastavila celý dotační program. Pro Česko by to znamenalo, že by si nesáhlo zhruba na 40 miliard. Právě tolik údajně zůstává v operačním programu k proplacení.

O situaci budou ministerstvo financí a školství jednat příští týden. "Je naplánovaná pracovní schůzka, kde záležitost prodiskutujeme, a bude-li třeba, tak se tomu bude v lednu věnovat i ministerstvo financí," dodal Gregor.

Už v říjnu ministerstvo financí podle informací iDNES.cz preventivně pozastavilo takzvanou certifikaci. To v praxi znamená, že Česko od této doby nežádá Brusel o zpětné proplácení projektů v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video