Na Výstaviště za vínem a destiláty

H o l e š o v i c e - Osmdesát čtyři vystavovatelů se zúčastní čtvrtého ročníku mezinárodní výstavy vína a lihovin, která začíná zítra ve střední hale a pravém křídle Průmyslového paláce v areálu holešovického Výstaviště a potrvá až do čtvrtka. Výstava, kterou běžně navštěvuje kolem osmi tisíc lidí, se během krátké doby své existence stala prestižní událostí jak pro výrobce vín a lihovin, tak i pro obchodníky a konzumenty.

V průběhů tří dnů mají zájemci možnost zúčastnit se celé řady akcí připravených pořádající společností Vego Prag. Hlavním lákadlem zejména pro odbornou veřejnost se stane vyhlášení Somelierské pečeti za rok 2000 a výsledky soutěže odborného tisku.

V doprovodném programu bude pokřtěna kniha Aleny Vávrové Modrý Pierot - kmotrem básní nejen o víně se stane Miroslav Horníček. Výtěžek z aukce archivních moravských vín, která se uskuteční ve středu, bude věnován zdravotně handicapovaným.

Stejně jako v minulých letech budou na výstavě preferováni hlavně návštěvníci působící v oblasti gastronomie, kteří mohou při vstupu požádat o statut Zvláštního delegáta výstavy. Prezentace jednotlivých sklepů začínají v konferenčním zázemí každou celou hodinu a potrvají přibližně padesát minut.

Každý den v 18.00 hodin bude vylosován jeden z návštěvníků výstavy, který předem projeví zájem o účast ve slosování o láhev jedinečného vína a zanechá proto svou vizitku u vstupu do výstavních prostor. Na expozici Víno a destiláty 2001 se kromě domácích produktů představí také vína z Chile, Austrálie, Jižní Afriky, Kalifornie, Argentiny nebo Moldávie.

PROGRAM VÝSTAVY

úterý

11.00 slavnostní zahájení na hlavním pódiu
15.00 vyhlášení cen Someliérské pečeti
16.00 setkání Asociace someliér

středa

11.00 setkání odborníků z Asociace dovozců vín
13.00 vyhlášení cen Víno a destiláty 2001
17.00 aukce archivních moravských vín ve stánku Bohemia sekt

Pražané se učí pít víno

Pražané vypijí hodně vína a přibývá lidí, ochotných vážit cestu za dobrou značkou po vinotékách a sklípcích. A také za ni zaplatit.  "V zásadě existují dva druhy lidí, kteří nakupují víno. Jednak zájemci o levné krabicové víno v hypermarketech a pak zákazníci malých vinoték s kvalitním zbožím," říká pražský obchodník s vínem Tomáš Turek.

"V Praze je v současné době taková nabídka, že si vybere i ten nejnáročnější milovník vína," potvrzuje Jiří Novotný ze společnosti, která provozuje obchody s vínem a destiláty Cellarius. "Spotřeba vína rok od roku stoupá," dodává Novotný.
Obchodníci se shodují v názoru, že kvalitní víno nakupují lidé, kteří ho poznají a dokáží vychutnat, ale i snobové, pro něž je rozhodující cena. "Kravaťáci klidně zaplatí za láhev špatného australského vína, jen když to stojí alespoň šest stovek," potvrdil Tomáš Turek.

Vinaři prohlašují, že mnoho českých, přesněji řečeno moravských vín, je možné srovnat s produkty nejslavnějších vinařských oblastí světa. Domácí vína jsou navíc v podobné kvalitě o polovinu levnější. "Zahraniční víno, srovnatelné s našimi kategoriemi přívlastkových vín v cenách od sta do dvou set korun je vždy minimálně dvakrát tak drahé," říká vinař Miloš Michlovský z Rakvic. "Na trhu je samozřejmě i zahraniční víno v cenách shodných  s českými, nebo i levnější. Mívá však nižší jakost, jde obvykle o stolní víno, i když je třeba z oblasti Bordeaux," dodává Michlovský.

"Je takové pravidlo, že kvalitní francouzské víno v podstatě není možné koupit pod pět set korun. Přesto se tady běžně prodávají lahve za tři stovky. Může to být i dobré víno, může někomu chutnat, ale obecně jde spíš o víno, kterého se Francouzi zbavují," dodal Tomáš Turek.

Obecně se soudí, že červené víno z českých či moravských vinic nemůže konkurovat v kvalitě například francouzskému či španělskému. Je to dáno především chladnějším podnebím, v němž se pěstuje domácí vinná réva. Miloš Michlovský však soudí, že za určitých podmínek může být domácí červené velmi zajímavé. "Naše červená vína bývají tradičně hrubá a trpká. Díky používání progresivních technologií však už někteří vinaři dokáží vyrobit originální víno s výraznou příchutí třešně, višně či švestky. A v tom se naše červené liší od jižních, hladkých a vyvážených vín s kávovou a čokoládovou příchutí," popisuje Michlovský.

Na to, jak se naučit poznat a vychutnat kvalitní víno, mají odborníci různé názory. Jiří Novotný tvrdí, že zákazník musí dosáhnout určitého stupně vzdělanosti. "Měl by se naučit číst etikety na lahvích, vědět, co se od té či oné vinařské oblasti dá očekávat," říká obchodník.

Miloš Michlovský se domnívá, že nejdůležitějším orientačním bodem je značka výrobce. "Je rozhodující orientovat se na trhu, volba odrůdy sice je důležitá, ale podstatná je firma, její tradice výroby dobrých vín."

Tomáš Turek považuje za nejúčinnější neustálé ochutnávání a porovnávání dalších a dalších značek a odrůd. "Nakupuji od pana Cyrila Kosíka z Tvrdonic, to je svérázný pán se skvělým vínem a ten říká: Pražáku, víš jak poznáš dobré víno? Že ti chutná!"

                                                                                    Richard Guryča (MF DNES)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video