Bez přijímaček to většinou nejde, ale nemusí být tak zle. Ilustrační foto

Bez přijímaček to většinou nejde, ale nemusí být tak zle. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Na vysokou se lze dostat i přes zkoušky nanečisto

Každý rok se řada uchazečů nedostane na vysokou školu jen proto, že u přijímaček nebyli dostatečně připraveni na atmosféru - stres a nervozita udělaly své. Možná věděli dost, ale nedokázali to prodat. Trénink nabízejí Národní srovnávací zkoušky, které mohou být i přímou vstupenkou na VŠ.

Může se stát, že se budete učit jako diví, složíte přijímačky a z životně důležitého dopisu od děkana fakulty se dozvíte, že jste nebyli přijati. Za takových podmínek to asi mrzí ze všeho nejvíc.

Národní srovnávací zkoušky (NSZ) se vás snaží na přijímačkovou atmosféru připravit - v cizím prostředí absolvujete test, který je podobný tomu, jaký vás čeká u ostrých přijímacích zkoušek.

Zkusíte si velkou zkoušku na vlastní kůži, a pokud se vám testy nepovedou, ještě se nic neděje - výsledky se dozvíte jenom vy.

Pokud se vám naopak testy z NSZ vydaří, můžete se dostat na školu ještě před přijímačkami, navíc si odnést slušný finanční základ do začátku (viz soutěž).

Na vysokou školu před přijímačkami?
To skutečně není vtip. Jsou fakulty, které k výsledkům NSZ různým způsobem přihlížejí. Některé fakulty přijímají úspěšné absolventy NSZ bez přijímacích zkoušek, jiné bonifikují úspěšné absolventy NSZ body navíc.

Fakulty, které přijímají na základě výsledků NSZ

Fakulta sociálních studií MU Brno
Provozně ekonomická fakulta MZLU Brno
Zdravotně sociální fakulta OU Ostrava
Fakulta informatiky MU Brno
Fakulta informačních technologií VUT Brno
Fakulta aplikovaných věd ZČU Plzeň

Jsou tu samozřejmě ještě fakulty, které sice NSZ nezohledňují, ale společnost Scio pro ně přijímací řízení připravuje nebo se na něm podílí.

I pro tyto případy mají NSZ velký význam. Je to totiž podobné, jako kdybyste přijímací zkoušku na fakultu absolvovali zkušebně těsně před ostrým termínem.

Výhoda takového postavení vůči ostatním uchazečům o studium je vcelku jasná. Budete jednoduše lépe připraveni jak na obsah zkoušky, tak na její průběh.

Přijímací zkoušky Scio využívají Právnická fakulta UK Praha, Pedagogická, Přírodovědecká a Zdravotně sociální fakulta OU Ostrava, Fakulta humanitních studií UHK Hradec Králové, Biologická fakulta JU České Budějovice.

Vím, co umím, a co neumím, to dohoním
NSZ ale mají význam i bez ohledu na to, na jakou fakultu se hlásíte. Bylo by pozdě zjišťovat až u přijímacích zkoušek, že něco neumíte.

Po absolvování NSZ budete vědět, které partie předmětu zvládáte na výbornou, co ještě potřebuje dopilovat a kde je zatím nějaká větší či menší mezera. Výsledek se dozvíte včas před přijímačkami, budete mít proto na případné odstranění problémů spoustu času.

Srovnávací zkoušky

Předměty:
český jazyk, matematika a obecné studijní předpoklady, angličtina/němčina
Místa konání:
Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Praha, Svitavy, Teplice, Zlín
Více informací:
www.scio.cz, tel.: 234 705 555
Důležitá data:
Uzávěrka přihlášek - 17. 4. 2006
Termín konání - 29. 4. 2006
Zveřejnění výsledků - 5. 5. 2006
Odeslání výsledků - 8. 5. 2006
Cena zkoušky:
365 Kč/předmět
Přihlášky:
Buď pomocí uvedeného telefonu, nebo ZDE. Zvolte pouze jeden jazyk (Aj/Nj). 

SOUTĚŽ
Společnost Scio vyhlásila pro tento rok soutěž o 100 000 Kč, které se mezi nejlepší účastníky rozdělí. K tomu, abyste se mohli soutěže zúčastnit, stačí absolvovat NSZ minimálně ze dvou předmětů dle vašeho výběru a co nejvíce využít vlastní hlavu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video