Na vysoké školy je stejný nával jako loni

- Vysoké školy jsou letos opět zahlceny přihláškami zájemců o studium. A to navzdory předpovědím, že letos bude šance dostat se na vysokou školu až o polovinu vyšší, protože ze středních škol nevyjdou vzhledem k zavedení povinných devátých tříd před čtyřmi lety téměř žádní noví maturanti. "Předběžně to vypadá, že to vůbec nepocítíme. Spíš naopak - na filozofii se zřejmě přihlásilo více lidí než vloni," řekl mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Studijní oddělení vysokých škol opět zavalily přihlášky

Jen pár dní poté, co na většině vysokých škol vypršel termín pro podání přihlášek, zavalily jejich studijní oddělení formuláře.

"Zatím nemohu definitivně říci, jak to vypadá, protože jsme zpracovali teprve polovinu přihlášek a denně jich ještě kolem devíti set přichází poštou," prohlásila Jarmila Hanzelová ze studijního oddělení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. "Ale podle zaměstnanců podatelny to vypadá, že letos bude zhruba o dva tisíce přihlášek více než loni," dodala.
V loňském roce byl přitom zájem o pražskou filozofii mimořádný - na obor psychologie se například hlásilo 1600 zájemců, přičemž fakulta přijala jen kolem padesáti nejlepších.
Přesnější představu o počtu uchazečů už mají v Olomouci: "To, že by mělo být studentů méně, jsme tedy rozhodně nepocítili. Zatímco vloni se přihlásilo 5210 studentů, letos evidujeme už 5300 přihlášek," potvrdila vedoucí studijního oddělení Filozofické fakulty Univerzity Palackého Alena Kotulová. Stejně jsou na tom ještě další dvě ze sedmi fakult olomoucké univerzity: letos se na ně hlásí ještě více studentů než vloni.

Studovat chtějí ti, kdo dříve neuspěli
Zaměstnanci vysokých škol, kterým přihlášky procházely rukama, se shodují, že o přijetí se ucházejí zejména lidé, kteří se na vysokou školu nedostali v předchozích letech - nebo se hlásí až po několika letech praxe.

"V přihláškách se objevují i maturanti z roku 1994. Opravdu starší studenti mají tentokrát velký zájem," podotýká Eva Svobodová z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.
"Na tom se jednoznačně podepsala obrovská medializace, která kolem letošního přijímacího řízení proběhla jak v novinách, tak v rádiích a v televizi. Lidem se dostalo do povědomí, že letos by to mohlo vyjít, a tak to zkusili," soudí Kateřina Svobodová z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Právě tento ústav zveřejnil jako první prognózy o tom, že vzhledem k zavedení povinné deváté třídy před čtyřmi roky bude letos zhruba o šedesát tisíc čerstvých maturantů méně než v běžném roce. "Je zjevné, že lidé mají zájem studovat vysokou školu. Když si k tomu připočtete, jak palčivá je dnes otázka nezaměstnanosti a to, že člověk s kvalitním vzděláním se jí může obávat mnohem méně, asi se není čemu divit," řekla Svobodová.
Na vysokých školách tvrdí, že se na starší studenty v podstatě těší. "Obory jako sociální práce, psychologie či sociologie jsou mnohem vhodnější pro lidi, kteří už mají pár let praxe, kteří jsou trochu zkušenější a nenechají se tolik udolávat strastmi, které budou potkávat," řekl před časem například brněnský sociolog Ladislav Rabušic z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Tuzemcům budou konkurovat Slováci
Na druhou stranu - uchazeči, kteří jsou již nějaký rok ze školy a vypadli ze školního drilu, by mohli mít větší problémy obstát u přijímacích zkoušek. Navíc budou mít tvrdou konkurenci ve slovenských studentech. "Slováci opravdu hodně zvýšili počty uchazečů. Využili toho, že tu nyní mohou studovat za stejných podmínek jako čeští studenti," potvrdila Kotulová ze studijního oddělení olomoucké filozofie.

Na nedostatek zájemců si zatím nestěžují ani další vysoká učení. Ke studiu na některé z fakult Ostravské univerzity se hlásí dohromady kolem deseti a půl tisíce lidí. "Další přihlášky ještě mohou dojít poštou tento týden. Tipujeme, že to bude dohromady asi jedenáct tisíc, což je jen o tisícovku méně než minulý rok. Osobně jsem čekal, že nedostaneme více než sedm tisíc přihlášek. Jsem mile překvapen," řekl prorektor pro studium Ostravské univerzity Květoslav Burian.

Menší zájem nezaznamenala ani ostravská Vysoká škola báňská - Technická univerzita.
Pět ze šesti jejích fakult však přijímá vyplněné formuláře až do posledního dubna. "Zatím to vypadá, že se k žádnému velkému úbytku neschyluje. Situace je podobná té loňské," sdělila Hana Svobodová ze studijního oddělení univerzity.

Menší zájem zatím projevili studenti třeba o Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zatímco loni se hlásilo pět a půl tisíce středoškoláků, letos klesl počet uchazečů na necelých tři a půl tisíce.

Neznamená to ovšem menší zájem o učitelskou profesi, neboť například na Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého letos přišlo o sto přihlášek více než vloni. "Přitom pět set přihlášek jsme museli vrátit zpět k opravě, takže čekáme, že se počet studentů ještě zvýší," soudí vedoucí studijního oddělení Libuše Lysáková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue