Maturity. Ilustrační foto

Maturity. Ilustrační foto | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Na výsledky se čeká dlouho, stěžuje si maturant. Cermat kritiku odmítá

  • 11
Druhé kolo maturit se rozjelo minulý týden, jejich výsledky se ale studenti dozvědí až 26. září. "Vysvědčení a výsledky studentům rozdáme až poté, co proběhne validace úloh odborníky," vysvětluje Cermat. Jenže některým studentům se to nelíbí. Testy by podle nich měly být ověřeny před maturitou.

"Maturity jsem psal 15. září, a když jsem se ptal Cermatu, kdy zveřejní výsledky a zadání, odpověděli mi, že až 26. září po validaci úloh, což mi přijde nelogické. Ta však podle mého měla proběhnou ještě před tím, než se testy dostaly do škol," napsal do redakce jeden z maturantů.

Podle mluvčího cermatu Petra Habáně je to v pořádku. Každý test totiž prochází několika ověřovacími fázemi.

"Žádná ale neprobíhá na tak velkém množství dětí, jako je počet maturantů. Vždy se tedy může stát, a stává se to standardně všem společnostem, které se zabývají testováním, že nějaká úloha je ještě po testech dodatečně vyřazena. Ta se pak počítá zvlášť a ve prospěch všech studentů. Laicky řečeno nebude započítána do chyby," vysvětlil Habáň.

Dodal, že i v řádném termínu maturit se našlo pár chyb, i když ne v těch největších testech. "Studenti se výsledky dozví 26. září, kdy dostanou vysvědčení. Ten den by měl ředitel Cermatu Petr Zelený také říct, zda došlo k nějaké chybě a zda se úloha vyřazovala, či ne," doplnil Habáň. Zadání opravné části maturit společnost zveřejní na stránkách Nová maturita.

Konkurenční společnost Scio, která u nás pořádá Národní srovnávací zkoušky, dává Cermatu v případě "dodatečné validace" za pravdu.

"Po samotných testech dochází ke statistickému vyhodnocení testu, kde se ukáže statistická kvalita úloh. Tedy zda ty úlohy fungují tak, jak mají, nebo zda jsou náročné a vyřadí příliš mnoho účastníků zkoušky, či jsou naopak lehké a nevyřadí téměř nikoho. Takové úlohy jsou vlastně špatné, protože v testu neplní potřebnou roli a nevyřazují optimálně ty, kteří v měřených oblastech nedosahují požadované úrovně," vysvětlil mluvčí Scio Bohumil Kartous.

"Příliš toho tají"

Poukázal však na to, že se hodnotí i obsahová část úloh, ale Cermat toto hodnocení příliš neumožňuje. "Scio používá u Národních srovnávacích zkoušek takzvanou veřejnou oponenturu, kdy má každý z testovaných po určitou dobu možnost nahlédnout do výsledků i testových zadání a může podat námitku s odůvodněním. Poté zasedne komise nezávislá na tvůrci testu, která námitky vyhodnotí a rozhodne o jejich uznání," doplnil.

Hodnocení testu se tak může ještě dodatečně změnit. "Je to způsob, jakým se dá za spoluúčasti testovaných dosáhnout odstranění chyb," míní Kartous.

Vzkázal, že Cermat zveřejňování testů a jejich zpětnou kontrolu nezvládá. "Podle nás nepostupují podle standardů běžných v tomto oboru. Člověk si nemá své výsledky jak ověřit, protože Cermat nechce zveřejňovat statistické hodnoty těch úloh. Zda ty úlohy statisticky hodnotí a jak, je těžké říci, když jsou tyto údaje tajné," míní Kartous.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video