Na výsadkáře čekají ve Walesu léčky

  • 3
Dvacet českých výsadkářů z Chrudimi cestuje do Británie na prestižní cvičení Cambrian Patrol. Je považováno za jedno z nejtěžších svého druhu. Během manévrů čeká na vojáky boj v týlu nepřítele, přepady i léčky.

Zrádné, fyzicky i psychicky náročné. Jedno z nejtěžších cvičení na světě. Tak označují cvičení Cambrian Patrol účastníci předchozích ročníků.

Čeští vojáci se mezinárodních manévrů účastní poprvé na pozvání 4. výsadkového praporu britské armády. Odcestovat by měli v úterý 19. října.

"Posíláme tam dvě hlídky, tedy zhruba dvacet vojáků," upřesnil Oldřich Nápravník, velitel 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi.

Na české výsadkáře čeká nejprve čtrnáctidenní příprava. Absolvují fyzicky náročné mnohakilometrové pěší přesuny, výsadkovou průpravu, ale i výcvik k výzvědné činnosti či šifrování.

Vyvrcholením přípravy jsou závěrečné třídenní ostré manévry, které uprostřed horské oblasti Walesu probíhají pod názvem Cambrian Patrol už od roku 1959. Ten samý vojenský prostor mimo jiné využívají i britské speciální síly SAS.

Původně bylo Cambrian Patrol dlouhé pochodové cvičení. Postupem času se však změnilo v mezinárodní armádní soutěž. "Hlavním cílem cvičení je zvládnout boj v týlu nepřítele," tvrdí velitel chrudimských výsadkářů. Vojáci v desetičlenných či jedenáctičlenných hlídkách soutěží v takzvaném bojovém patrolování.

"Plní přitom nejrůznější úkoly, od průzkumu objektů, přes hlídkování až po přepady a léčky," nastínil Nápravník s tím, že se vojáci musí orientovat v neznámém terénu i v noci. Závěrečné tři dny podle jeho slov dokonale prověří bojové i psychické kvality vojáků.

V drsném horském prostředí musí například postupně projít padesátikilometrovou trasu, ukrývat se před nepřátelským vrtulníkem, pomoci zraněným spolubojovníkům nebo čelit nočnímu přepadu.

Britská armáda přikládá úspěchu v této soutěži velký význam. Vojáci, kteří při Cambrian Patrol získali některé z předních umístění - medailí, to často uvádějí ve svých profesních životopisech.

Cvičení se kromě Britů pravidelně účastní vojáci z několika zemí NATO včetně Kanady, Itálie, Belgie, Nizozemska a několika amerických výsadkových jednotek. Na manévry pravidelně přijíždí až až 200 hlídek. Většina z nich se několik týdnů velmi tvrdě na soutěž připravuje.

"Určitě jde o významnou akci. Cvičení je dobré s ohledem na výcvik mladých velitelů, které tam posílám. Nijak zvlášť se na to ale nepřipravovali, na sklonku srpna absolvovali desetidenní stmelovací manévry, jinak žádná speciální příprava," dodal velitel chrudimských výsadkářů.

, natoaktual.cz

Video