Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Vyděrači ebolou se ozvali znovu, policie loví mezi informatiky

  • 248
Vyděrači, kteří hrozili, že mezi Čechy rozšíří ebolu, o sobě dali znovu vědět. Stalo se tak poté, co jim stát odmítl zaplatit milion eur. Policie se domnívá, že spíše než proti přírodovědcům, kteří by dokázali virus eboly izolovat, stojí proti IT expertům.

„Nechci to potvrdit ani vyloučit,“ reagoval na oficiální dotaz redakce ministr vnitra Milan Chovanec. Již dříve označil za hlavní cíl vyděračů vzbuzení paniky mezi lidmi.

Přesto, že vyděrači své výhrůžky nyní zopakovali, vláda ani policie už jim nepřikládají takovou váhu.

Fakta

  • Vyděrači se ozvali poprvé 21. října. V e-mailu dali ultimátum: pokud stát nezaplatí milion eur ve třech splátkách, rozšíří virus eboly.
  • První platba měla přijít vyděračům na účet 27. října. Policie se místo toho rozhodla, že informuje veřejnost – vyděrači se totiž rozhodli zaslat e-mail i do médií.
  • Po uplynutí lhůty pro třetí splátku vyděrači svůj nátlak zopakovali.
  • Policie případ vyšetřuje, za vydírání hrozí pachatelům až dvanáct let vězení. Podle odborníků může být veřejnost v klidu, umělé šíření infekce není reálné.

Vyšetřovatelé podle informací MF DNES vyděrače považují za experty v oblasti informačních technologií, používají totiž velmi sofistikované způsoby komunikace.

Jejich profil, který sestavili, odpovídá někomu z prostředí hackerů, kdo sice nemá zkušenosti s terorismem, ale o to více s počítači a internetem. A umí za sebou perfektně zametat stopy.

„V případě vyděrače s ebolou jde o člověka, který se velice umně skrývá za různé identity v rámci internetu,“ přiznal Chovanec.

Policejní útvar ÚOOZ, který případy vyšetřuje, se k němu už od počátku odmítá vyjádřit. Policie ani nechce potvrdit, zda vyděrači na začátku skutečně požadovali milion eur, jak uvedla některé média.

Podle bezpečnostního odborníka Jiřího Schmidta už zřejmě o vysoké riziko nejde.

„Když něco chcete udělat, tak to uděláte. V tomto okamžiku už si nemyslím, že by ti lidé měli virus a že by jej chtěli skutečně použít,“ říká Schmidt.

Počítač na jedno použití

Čeští policisté při pátrání spolupracují se zahraničními kolegy, přesto nemusí být snadné vyděrače chytit. „Určitě jsou to odborníci, e-mailovou adresu si založili zřejmě někde v Rusku a požádali o výplatu v bitcoinech (internetová platební síť). Vždyť kolik lidí má vůbec představu o tom, jak se bitcoinové konto zakládá a jak se provozuje?“ zamýšlí se Schmidt už jen nad indiciemi, které se dozvěděl z médií.

I on si myslí, že dopadnout pachatele bude velmi komplikované. „Mohlo to být podle mého názoru takto: přijde e-mail, policie zjistí, z jaké IP adresy byl odeslán a kde se ta IP adresa nachází. Může se však stát a pravděpodobně se to stalo, že tato IP adresa se do elektronického světa zapsala jen jednou, když odesílala tento e-mail,“ říká Schmidt.

Podle něj mohli pro tento úkon vyděrači koupit úplně nový počítač a použít jej jen k jedné komunikaci s českými úřady. „Potom ho už nelze dohledat. Aby to bylo trošku sofistikovanější, mohli vyjet do Moskvy či jinam do Ruska a e-mail odeslat z internetové kavárny. Pak je těžké toho člověka dohledat,“ zamýšlí se nad možným scénářem bezpečnostní odborník.

Vyděračům nyní hrozí až dvanáct let vězení, za vydírání a za obecné ohrožení.

Epidemiologové měli v Česku už několik podezření na nakažení ebolou. Naposledy v sobotu večer na Olomoucku. Lékařské testy však ukázaly, že muž z Nigérie nemoc nemá (více zde).

Umělé rozšíření viru na veřejných místech v Česku, kterým vyděrači hrozí, epidemiologové od počátku považují za málo pravděpodobné a v praxi téměř nerealizovatelné. „Získání viru, jeho transport i šíření jinak než přímým kontaktem s nemocným či jeho tělními tekutinami je málo realistické. Klimatické i hygienické podmínky u nás navíc vylučují masivní šíření eboly,“ řekla mluvčí Ministerstva vnitra Lucie Nováková.

,

Video