(ilustrační snímek z Mariupolu)

(ilustrační snímek z Mariupolu) | foto: Reuters

Ukrajinci si přejí konec bojů, v příměří ale moc nevěří, říká zpravodaj

  • 1324
Velmi emotivně prožívali lidé na východě Ukrajiny jednání v Minsku. Přejí si, aby válka co nejrychleji skončila, v příměří ale moc nevěří, řekl iDNES.cz zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín z jihoukrajinského Mariupolu. Přístavní město je podle reportérky Lidových novin Petry Procházkové na případné útoky připravené.

Lidé podle Dorazína hodnotí dojednané příměří opatrně i kvůli předchozím nenaplněným dohodám. „Samozřejmě, že by si přáli, aby to skončilo a oni se mohli vrátit domů. Tady v Mariupolu jsou spousty uprchlíků z Doněcké oblasti. Takže to lidé pochopitelně prožívají strašně emocionálně. Rádi by věřili, že příměří bude nějakým krokem k míru. Ale zase tak obrovské naděje tady nepanují,“ uvedl.

Summit v Minsku

Podle Procházkové, která z jihoukrajinského přístavu odjížděla právě v době minského summitu a nyní už je zpátky v Česku, se Ukrajinci na příměří těšili, nebo v něj alespoň doufali.

Podél frontové linie na východě Ukrajiny se pořád bojuje a Kyjev za posledních 24 hodin ohlásil ztrátu nejméně 11 vojáků (více zde). „Objevily se tady zprávy z ukrajinského ministerstva obrany, podle kterých proruští povstalci mají plán ovládnout města Mariupol a Debalceve ještě před obnovením příměří, na kterém se dohodli vůdci Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny na schůzce v Minsku,“ upozornil Dorazín.

Podle něj je pravděpodobné, že se bude bojovat až do sobotní půlnoci, kdy příměří začne platit. „Vypadá to, že každá ze znepřátelených stran se pokouší získat maximální územní výhodu před začátkem toho možného příměří a možného stahování těžké techniky ze zóny válečného konfliktu, aby na tom byli lépe než protivník,“ uvedl.

Žádné příměří podle něj není na začátku úplně stoprocentní. „Vždycky je tam míra porušení jedné nebo druhé strany a následné obviňování z toho, kdo začal první. Vypadá to, že i tento scénář se bude opakovat, pokud hlavní hráči, především Rusko, opravdu neprojeví snahu ten konflikt ukončit,“ myslí si Dorazín.

Rusko by podle něj muselo využít veškerý svůj vliv na proruské povstalce a donutit je k dodržování mírového plánu. Stejně tak se musí snažit také ukrajinská strana, která by měla Donbasu něco nabídnout.

„Pravděpodobně to v tuto chvíli nemá řešení, že by jedna ze stran zvítězila vojensky, takže se budou muset na něčem dohodnout - na zvláštním statutu Donbasu, na jazykových právech pro obyvatele ukrajinského východu a tak podobně,“ uvedl zpravodaj.

Přístav Mariupol je na útoky připravený

V Mariupolu je podle Procházkové na každém rohu bombový kryt a město je na případný útok připravené. „Je to velmi dobře označené, velmi dobře popsané. A v zásadě je Mariupol hodně dobře připravený jednak na pozemní ofenzivu, ale i na raketový útok,“ soudí.

Centrum Mariupolu je ale podle ní nadále relativně bezpečné a život tam pokračuje normálně. „Střed města totiž není primárním terčem útoků. Člověk zde může koupit jídlo a ubytování na rozdíl od Doněcku, kde je situace velmi špatná,“ řekla iDNES.cz reportérka.

Podle Procházkové je však znát odliv lidí z města. Zavírají se kvůli tomu obchody a řada služeb přestává fungovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue