Ilustrační foto (znak civilní kontrarozvědky BIS)

Ilustrační foto (znak civilní kontrarozvědky BIS) | foto: Koláž - iDNES.cz

Na všechny tajné služby má dohlížet nový orgán nezávislé kontroly

  • 35
Vznik nového orgánu kontroly tajných služeb v České republice obhajoval ve Sněmovně premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pětičlenný orgán volený poslanci na návrh vlády má dohlížet, zda civilní kontrarozvědka BIS, rozvědka ÚZSI a Vojenské zpravodajství nepřekračují své pravomoci. Počítá s tím zákon, který v pátek podpořili poslanci v prvním čtení.

„Všichni jeho členové budou muset mít prověrku na stupeň přísně tajné,“ řekl Sobotka. Na každé z pěti míst navrhne vláda dva kandidáty. Návrh změny zákona o zpravodajských službách poslali k jednání do výborů.

Nový orgán kontroly BIS, Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a Vojenského zpravodajství bude moci kontrolovat i takzvané „živé kauzy“, ale s určitými výjimkami - například aby neohrozil život určitých lidí.

09.září 2016 v 09:37, příspěvek archivován: 09.září 2016 v 09:54

Splnil jsem vládní slib. Po zvýšení pravomocí tajných služeb jsem dnes v Posl.sněmovně předložil i zákon posilující kontrolu těchto služeb.

Kontrola tajných služeb tak bude dvojstupňová. Nezávislá kontrola doplní tu parlamentní. Vznikne i nový parlamentní kontrolní orgán pro kontrolu rozvědky ÚZSI, který zatím neexistuje.

„Máme před sebou jeden z poměrně důležitých návrhů. Děkuji panu premiérovi, že byl komunikován velmi pečlivě napříč Sněmovnou,“ řekl poslanec za ODS Marek Benda. „Návrh je velmi vyvážený, velmi rozumný,“ pochválil vládu za její návrh opoziční poslanec. „Takhle bych si představoval tvorbu zákonů,“ dočkal se premiér pochvaly i od Zdeňka Ondráčka z KSČM.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video