Bénazír Bhuttová

Bénazír Bhuttová | foto: Reuters

Na vraždu Bhuttové si posvítí vyšetřovatelé OSN

  • 3
Nezávislá komise OSN začíná vyšetřovat vraždu někdejší pákistánské premiérky Bénazír Bhuttové. Ta zemřela v prosinci 2007 ve městě Rávalpindí na předvolebním shromáždění a podle dosavadního vyšetřování ji zabil sebevražedný atentátník. Islámábád je přesvědčen, že šlo o "mezinárodní spiknutí". Tým OSN má na pátrání šest měsíců.

Pokud by atentátníkům bývalo všechno vyšlo podle plánu, někdejší pákistánská expremiérka Bénazír Bhuttová by zemřela už v den, kdy se v říjnu 2007 vrátila z exilu do Pákistánu.

Přiletěla tehdy do Karáčí a shromáždění jejích stoupenců bylo zkropeno krví: dvě exploze zabily přes 130 lidí a stovky dalších zranily. Bhuttová vyvázla bez zranění. - čtěte Útočníci zabili v Karáčí přes sto lidí, Bhuttová přežila

Během podzimu měla zemřít ještě jednou. Ovšem ani tentokrát útočníci neuspěli. Nakonec ale bývalou předsedkyni vlády "dostali" - 27. prosince na předvolebním shromáždění ve městě Rávalpindí. Kromě Bhuttové zemřelo dalších šestnáct lidí. - čtěte Pákistánská expremiérka Bhuttová zemřela při atentátu

Vraždu vyšetřoval Scotland Yard

Podezření padlo na tajné služby a armádu. A tudíž na tehdejšího prezidenta Parvíze Mušarafa, který byl zároveň nejvyšším velitelem vojska. Zemí už v té době zmítala politická krize, k níž přispěl právě Mušaraf, který navzdory ústavě znovu kandidoval - a zvítězil - v prezidentských volbách.

Hned po útoku na Bhuttovou se začalo ozývat volání po nezávislém vyšetřování pod záštitou OSN. Ale Mušaraf ho odmítl a místo toho pozval detektivy z britského Scotland Yardu.

Parvíz Mušaraf

Parvíz Mušaraf

Ti dospěli k závěru, že za atentátem stál sebevrah, který se odpálil mezi shromážděnými. Bhuttovou podle nich nezabil přímo výbuch, ale tlaková vlna, která jí způsobila těžké poranění hlavy. Podle pákistánských vyšetřovatelů se útočník ještě před explozí snažil po expremiérce střílet, ale nezdařilo se mu to.

Ministr: Bylo to mezinárodní spiknutí

Závěry vyšetřovatelů Scotland Yardu by teď mohla potvrdit i tříčlenná komise OSN. Povede ji chilský velvyslanec při OSN Herald Muňoz a spolu s ním v ní zasednou bývalý indonéský generální prokurátor Marzuki Darusman a Ir Peter Fitzgerald, který byl zapojen do první fáze vyšetřování atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího.

Podle pákistánského ministra vnitra Rahmána Málika je takové vyšetřování nezbytné, "aby se objasnilo, kdo byl za atentátem". "Domníváme se, že šlo o velké mezinárodní spiknutí. Chceme vědět, kdo za ním byl, kdo ho připravil a financoval. Myslíme si, že to byl počáteční pokus o balkanizaci Pákistánu," prohlásil. Závěry má komise za šest měsíců předložit generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

Pákistánu nyní vládne Asíf Alí Zardárí, vdovec po Bhuttové. Pákistánská lidová strana, v jejímž čele po smrti manželky stanul, totiž v únoru 2008 vyhrála předčasné volby a postupně sesadila Parvíze Mušarafa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video