Podle politologů přijde při špatném počasí víc lidí do volebních místností. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Na volby se zatáhne, hlasy by mohly jen pršet

  • 98
Meteorologové slibují na volební víkend teploty do osmnácti stupňů a déšť. Podle odborníků by právě takové počasí mohlo zvýšit volební účast. I některé strany přiznávají, že si v současné situaci přejí, aby nesvítilo sluníčko a voliči nedali před hlasováním přednost chalupám.

Přejít na volební speciál

V pátek ojedinělé přeháňky, v sobotu déšť a přeháňky na většině území, tak vypadá předpověď na dny voleb. V pátek i v sobotu budou odpolední teploty mezi 14 a 18 stupni, řekl iDNES meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu.

Odborníci tvrdí, že právě při špatném počasí chodí volit více lidí. "Existují na to drobnější studie zejména v Německu. Tvrdí, že při příliš teplém a slunečném počasí lidé jedou ven, na dovolenou, za vodou a nemají chuť volit. Takové počasí je proto nepříznivé po volby. Naopak to chladnější je pro ně lepší," sdělil politolog Rudolf Kučera. Sám ale nepamatuje případ, kdy by se počasí v Česku výrazně projevilo na účasti ve volbách.

Vyšší volební účast, tedy i chladnější počasí, by vítala například Strana zelených.

"My budeme radši, když lidé přijdou k volbám bez ohledu na počasí. Podle prognóz to vypadá, že naši voliči jsou méně rozhodnutí. Naše voličská základna není tak široká, odhaduji že 40 procent je základ, který nás volil i v minulosti. Proto pro nás možná bude lepší, když bude horší počasí a víc lidí přijde volit," řekla iDNES místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová.

Naopak komunisté lidem přejí hezké počasí. "Přejeme příjemné počasí, aby co nejvíce lidí přišlo do volebních místností. Volit se dá i před odjezdem na chaty a chalupy. Nejdůležitější je, aby lidé věděli koho volit," uvedla mluvčí KSČM Monika Hoření.

S tím souhlasí i sociální demokraté. "Neumíme ovlivnit počasí, tak snad jen, aby lidem bylo dobře," uvedl mluvčí ČSSD Zbyněk Rýpar.

Většina ostatních stran se domnívá, že počasí nemá na volby a zejména jejich výsledek zásadní vliv. "Pokud nejsou povodně nebo nějaká skutečná katastrofa, tak počasí nemá na volby žádný dramatický dopad," řekl volební manažer ODS Jiří Šneberger.

Podle Jana Wirknera z Jindřichova Hradce, který byl čtyřikrát členem volební komise, je problémem spíše termín voleb. "Je to doba, kdy jsou lidé zvyklí jezdit na víkend ven. Pokud bude hezky, tak vyrazí na chaty a nepůjdou volit. Přitom ani zima a déšť nebudou lepší. To se zase lidem nebude chtít někam chodit," tvrdí Wirkner.

Vhodnější by podle něj byl termín voleb třeba v březnu. "To lidé zůstávají doma a s tím, že nebude hezky, se tak nějak počítá."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video