Na vojenských správách vládne nejistota

Vysočina - Zatím jen spousta otazníků a existenční nejistota mnoha lidí. Takový je současný efekt návrhu ministerstva obrany na redukci středisek územních vojenských správ v kraji Vysočina z pěti na dvě. Územní vojenské správy dnes sídlí ve všech pěti okresních městech, podle ministerského návrhu by měla v kraji zůstat pouze v Jihlavě a Žďáru nad Sázavou.

"Zatím nic určitého nevíme. Ono vůbec není jasné, jestli opravdu zanikneme. Nejistotu ale samozřejmě máme, někdo už si hledá nové zaměstnání, někdo vyčkává," uvedl František Fejt, vedoucí skupiny územní vojenské správy v Pelhřimově. Ve zdejším středisku pracuje asi pětadvacet zaměstnanců. Do tohoto počtu patří jak vojáci z povolání, tak civilní zaměstnanci.

Mezi varianty, o kterých se mezi nimi mluví, patří úplné zrušení jejich pracoviště i jen jeho částečné omezení. To by znamenalo, že by například v Pelhřimově pobočka fungovala jen určitý den v týdnu.

Více informací o plánech ministerstva nemá ani jihlavské středisko. Právě pod jeho správu my mohly nově patřit okresy Třebíč a Pelhřimov. "Na rozdíl od Pelhřimova jsme samozřejmě na jednu stranu rádi, že nás zrušit nechtějí. Na druhou stranu by ale asi bylo velmi problematické například pro člověka z Náměště nad Oslavou, aby jel do Jihlavy nahlásit změnu svého trvalého bydliště, jak mu ukládá branný zákon," míní podplukovník Petr Matys z územní vojenské správy v Jihlavě.

Právě kvůli velkým vzdálenostem, které by například branci a vojáci v záloze museli překonávat při každém kontaktu s armádou, by i Matys uvítal otevření okresních poboček aspoň jednou týdně.

Nejasnosti do celého záměru přináší i často zmiňovaný plán ministerstva obrany na úplnou profesionalizaci armády. "V tom případě se prý uvažuje o zrušení všech vojenských správ bez náhrady," dodal Matys.

Mimo jiné i kvůli reorganizaci správních středisek svolal předseda bezpečnostní komise rady kraje Vysočina Pavel Maslák schůzku jejich náčelníků. "Shodli jsme se, že v plánu na snížení počtu správ je řada otazníků, které nám musí jeho navrhovatelé vyjasnit. Naopak jsme společně podpořili jinou část předpokládané reformy, týkající se zřízení velitelství sil územní obrany v každém ze čtrnácti krajů," uvedl Pavel Maslák.

Nejbližší velitelství, které je nadřízeno vojenským správám, sídlí v Brně a spadají pod něj hned dva kraje: Jihomoravský a Vysočina. Jeho nové zřízení v Jihlavě by především usnadnilo součinnost integrovaného záchranného systému, do kterého velitelství patří.

Samotná redukce vojenských správ by podle Masláka byla zbytečně drahá a nelogická záležitost, která s plánovanou profesionální armádou nemá mnoho společného. Dále uvedl, že z armádních kruhů někdy plynou rozdílné zprávy, které následně vytvářejí informační šumy. "Reforma se také často nekonzultuje s těmi, kterých se opravdu týká. Ve výsledku to způsobuje mezi lidmi zbytečné dohady a nejistoty," uzavřel Maslák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video