Na vlastní chatu jen s razítkem

Až Stanislav Zelinka z Uherského Hradiště pojede v květnu na svoji chalupu do pohraničního Lopeníku, bude si kvůli tomu vyřizovat speciální povolení. Stejně jako on dopadnou stovky lidí z moravsko-slovenského pomezí, kteří musí i několikrát denně překračovat hranici mimo oficiální přechody. Třeba při cestě do zaměstnání nebo ke svým domům, chatám či chalupám.

Volný pohyb jim od května zajistí jen razítko cizinecké a pohraniční policie. Ale jen na jediný rok, poté lidé poběží na úřady znovu. Stačí, aby poslanci i ve druhém čtení schválili novou smlouvu se Slovenskem, kterou jim předložil ministr vnitra Stanislav Gross.

Komplikace čekají i chataře, kteří jezdí odpočívat na česko-slovenské pomezí v Novém Hrozenkově na Vsetínsku. "Já se nestačím divit, od rozdělení federace uplynulo více než deset let a nám pořád někdo hází klacky pod nohy. Pořád jsou tady nějaké problémy. Dřív jsme kvůli chybějící silnici měli problém se k chatám třeba v zimě vůbec dostat, teď narazíme na úředního šimla," říká jeden z chatařů Jaromír Náhlík ze Zlína.
V okolí hranice a rekreačních středisek Kohútka a Portáš je na hřebeni Javorníků roztroušeno celkem sedmapadesát chat.

"Vybudovali jsme pro chataře kvalitní příjezdovou silnici za miliony korun. Je proto škoda, že je čekají administrativní problémy s razítky," říká místostarosta Hrozenkova František Novosad. Do Bošáček, místní části Lopeníku, existuje z české strany jediná přístupová cesta, přes hraniční přechod se Slovenskem a po několika kilometrech přes zelenou hranici zase zpátky do republiky.

"Jdeme do Evropské unie, a zavíráme hranice se Slovenskem?" diví se Stanislav Zelinka. "Je to nelogické, už jsem se kvůli tomu stačil rozčílit."

Podobná situace je v Žitkové. Jinou než mimohraniční cestou se tam lidé v zimě nedostanou ani z dolního konce obce na horní. Teď k tomu budou potřebovat razítko. A po roce další. "Je to nefér," zlobí se starostka Žitkové Eva Hargašová. "Pro většinu starších lidí, kteří tady žijí, je vyřízení takové žádosti nepředstavitelný problém. Budou zase chodit za námi a my jim pomůžeme. Jenže čas, který tím strávíme, jsme mohli věnovat něčemu užitečnějšímu."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video