Na Ústecku je po 10 letech meningitida

  • 1
Ústí nad Labem - Tři případy nebezpečné meningitidy typu C zaznamenali epidemiologové v okrese Ústí nad Labem. Začátkem září nemoci podlehla patnáctiletá dívka, dva další teenageři jsou v pořádku. Meningokok se ve městě objevil po více než deseti letech.

"Mladí lidé se nemohli nakazit vzájemně, i když dívka, která zemřela, chodila do stejné školy jako další nemocný sedmnáctiletý chlapec. Nemoc se u dívky objevila počátkem září, u chlapce začátkem října," řekla okresní epidemioložka Dagmar Nebáznivá.

Dodala, že je inkubační doba maximálně týden. "Třetí případ je onemocnění čtrnáctileté dívky ze základní školy a ta se s nemocnými vůbec neznala a nestýkala a pochází i z jiné části města," konstatovala Nebáznivá.

Proč se nemoc objevila, epidemiologové nevědí
Kde se nemoc po tak dlouhé době vzala, epidemiologové netuší. Onemocnění se podle nich přenáší vzduchem, kapénkovou infekcí. Na bakterii ale reagují lidé individuálně.

"Někdo může být bacilonosič a vůbec neonemocní. Záleží na jeho stavu, na stresu, odolnosti organismu, jestli netrpí nějakou alergií, riziková je i zvýšená námaha a v úvahu je nutné brát i mnoho dalších faktorů," tvrdí Dagmar Nebáznivá. Podle ní patří k nejrizikovějším skupinám děti do jednoho roku,  mladí lidé a senioři.

Bakterie se šíří ve velkých kolektivech
Bakterie se nejsnadněji šíří v uzavřených kolektivech, zvláště v nově vytvořených. "Riziková místa jsou třeba diskotéky, koncertní sály, uzavřená sportoviště. Tady jsou nejen uzavřené prostory, ale lidé tu mají i zvýšenou námahu," upřesnila hygienička.

Protože je důležité nemoci předcházet, doporučili epidemiologové studentům třídy, kam nemocná chodila, návštěvu lékaře. Ti jim preventivně nasadili antibiotika. Škole navíc poradili omezit tělesnou výchovu.

"Poslali jsme i dopisy s rozhodnutím o nařízených protiepidemických opatřeních rodičům. Je dobré, aby se mladí lidé několik dnů vyvarovali návštěv rizikových míst," dodala Nebáznivá.

Proti dvěma typům onemocnění lze očkovat
Proti meningitidě existuje za necelých dvě stě korun očkování. Očkovat lze ovšem pouze proti typům A a C. V České republice se plošně vakcinují pouze vojáci.

"Očkovat se může nechat kdokoli dle svého uvážení. V zemích, kde se očkovalo plošně, zase vzrostl počet případů typu B, proti kterému vakcína není," tvrdí Nebáznivá. Ta spíše doporučuje, aby lidé nezanedbávali svůj zdravotní stav.

"Meningitidy se projevují horečkami, které stoupají ke čtyřicítce, bolestmi hlavy, zchváceností a průjmem. Proto by každý měl raději navštívit lékaře a nemyslet si, že má jen nachlazení, ze kterého se sám uzdraví. Platí, že čím dříve se nemoc odhalí, tím je léčba úspěšnější. A lékaři námi byli upozorněni, že se meningitida vyskytla," řekla.

O tom, jak se střední škola s případy meningitidy vypořádala se na místě přesvědčil i zástupce hejtmana Miroslav Řebíček. "Nezjistili jsme žádné zanedbání, spíše naopak. Škola udělal vše, co jí hygienici řekli a možná ještě více, než bylo nutné," prohlásil Řebíček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video