Ubytovna pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem (7.7.2015). | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Na uprchlíky se musí připravit Vyšní Lhoty a Balková, rozhodla vláda

  • 491
Vláda na svém pondělním jednání rozhodla o otevření dvou nových záchytných zařízení pro uprchlíky. Jedno bude ve Vyšních Lhotách u Frýdku-Místku, druhé v Balkové na Plzeňsku. Každé zařízení pojme přes dvě stovky uprchlíků. Vláda také uvolnila pro ministra vnitra Milana Chovance na letošek 234 milionů, na příští rok požaduje 1,1 miliardy.

Zatímco o otevření detenčního zařízení na Frýdecko-Místecku se již v minulých dnech hovořilo, úplnou novinkou je zadržovací tábor na západě Čech. V obou místech budou přes dvě stovky uprchlíků čekajících na to, zda budou vráceni.

„To je ten první záchyt migrantů, kteří jsou někde chyceni v autobuse, ve vlaku. Přicházejí do toho detenčního zařízení, kde jsou po dobu několika týdnů, de facto hermeticky uzavřeni od společnosti,“ řekl Chovanec. Kapacita zařízení ve Vyšních Lhotách bude 220 míst, v Bálkové 210 míst, o 120 míst se rozšíří také kapacita již existujícího detenčního zařízení v Bělé-Jezové.

Původně šel Chovanec na vládu s tím, že chce 250 milionů letos a v příštím roce 1,1 miliardy. „To budeme řešit v srpnu v rozpočtu na příští rok,“ řekl iDNES.cz Chovanec. Ministr financí Andrej Babiš byl Chovancovi ochoten letos dát jen asi 140 milionů, takže ministr vnitra tvrdí, že výsledek je „akceptovatelný“.

A jeho další požadavek na 1,1 miliardy vláda vzala na vědomí a ministři ho budou znovu řešit 12. srpna. To bude vláda řešit i deset vytipovaných lokalit, kde by mohla být pobytová, ne jen záchytná zařízení pro uprchlíky. „Vidím to jako největší problém Evropy. Je to priorita naší vlády zajistit bezpečnost občanů. Evropa musí uzavřít vnější schengenské hranice,“ řekl Babiš.

„Požadujeme nejen navýšení počtu lidí směrem k práci s uprchlíky, ale i počtu policistů, aby mohly vzniknout policejní služebny v blízkosti těch zařízení. Potřebujeme dodatečné zdroje. Bez peněz a bez lidí to nejde dělat,“ řekl ministr vnitra.

Největší utečenecká krize od druhé světové války

„Je to největší utečenecká krize od druhé světové války a stát na to musí reagovat tím, že zabezpečí bezpečnost svých obyvatel,“ zdůraznil Chovanec. „Potřebujeme ty peníze navíc na navýšení počtu zaměstnanců ministerstva vnitra a policistů směrem k migraci, na otevření dodatečných 900 lůžek a 250 bytů pro integraci. To číslo je jasně popsáno a zdůvodněno. Ta miliarda není zatím součástí státního rozpočtu,“ uvedl ministr vnitra. Nedovede si představit, že by vláda na tuto „prioritu priorit“ peníze nakonec nenašla.

O víkendu česká policie zadržela 81 nelegálních migrantů, letos nejvíce. „Je to signál o tom, že migrační toky se nezastavují. Zesilují zejména přes Maďarsko. Je to problém Řecka, Itálie,“ řekl ministr. Do zařízení v Bělé pod Bezdězem se podle něj navážejí buňkové systémy, které navýší kapacitu pro zadržené migranty o sto lidí.

„Ale ta kapacita může být naplněna ve třech, ve čtyřech dnech,“ uvedl ministr vnitra. „Budeme potřebovat nové objekty. My prostě nemůžeme nechat ty lidi volně běhat po ulici,“ zdůraznil Chovanec.

Minulý týden vláda rozhodla, že Česká republika přijme 400 uprchlíků z táborů v Jordánsku a Kurdistánů, kde jsou Syřané prchající před Islámským státem, a že od Itálie a Řecka od letošního září do září 2017 převezme dalších 1 100 lidí (více zde).

Jenže ministři vnitra členských zemí EU se nedopočítali celkového počtu lidí, které by si EU měla rozdělit. Chovanec nevidí důvod ho navyšovat. „My jsme dali číslo racionální, jsme schopni ho dodržet a my nemáme důvod ho zvyšovat. Jiní partneři musí to číslo navýšit,“ prohlásil český ministr vnitra.

S kamerou jsme byli v českém zařízení pro uprchlíky:

14. června 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video