Na vybraných místech se už nebude smět ani držet v ruce otevřené pivo. Ilustrační snímek

Na vybraných místech se už nebude smět ani držet v ruce otevřené pivo. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na ulicích Zlína je zakázaný alkohol - jeho konzumace i prodej

  • 58
Zlínským občanům i radním došla trpělivost se "zpěváky s krabicovým vínem" a rozhodli se zakročit. Konečně začaly platit přísnější předpisy na prodej alkoholu. Na vybraných místech tak mohou strážníci pokutovat nejen toho, kdo pije alkohol, ale i toho, kdo drží v ruce otevřené pivo. Sankce hrozí také prodejcům.

Je po osmé hodině ráno a u okýnka na autobusovém nádraží ve Zlíně postávají dva muži. V ruce mají půllitr s napěněným pivem a po minutě se k nim přidává další. Jen o pár metrů dál směrem do centra leží na lavičce muž, kolem sebe několik špačků od cigaret a poloprázdnou láhev vodky. "Není to zrovna příjemný pohled. Odpoledne jsou hluční, někdy po mě chtějí drobné a občas tady přes zábradlí zvrací," zlobí se Petr Šesták, který do krajského města jezdí do zaměstnání.

Kde se ve Zlíně nesmí pít na veřejnosti

Všechny autobusové a trolejbusové zastávky, nádraží.

Centrum města (od obchodního centra Čepkov přes sad Svobody a podchod pod třídou T. Bati až k hotelu Moskva).

Benešovo nábřeží (okolí ulice U Náhonu, hotelu Baltaci a Centra prevence).

Třída Svobody v Malenovicích (u restaurace Belveder).

Až dosud s výtečníky holdujícím alkoholu nemohli moc dělat ani strážníci. Od poloviny července je konečně můžou pokutovat. V krajském městě totiž začala platit přísnější protialkoholová vyhláška. Trest hrozí nejen opilcům, ale i obsluze za okýnkem. "Zpěváků s krabicovým vínem máme už všichni dost," vysvětlil nové předpisy zastupitel Marian Lehocký, který vyhlášku připravoval. Strážníci dosud mohli pokutovat jen toho, kdo alkohol popíjel. Nyní stačí mít v ruce kelímek vína, štamprli rumu nebo půllitr piva.

"Vždycky nám tvrdili, že by si rozhodně nedovolili na tomto místě pít, protože vědí, že se to nesmí. A že si lahev otevřou až jinde," připomněl zástupce velitele městské policie Pavel Janík. V té chvíli je strážníci mohli jen upozornit, ať dodržují vyhlášku, ale nemohli je pokutovat ani vykázat pryč. Teď takový argument neprojde. Muž, který si v devět ráno otvírá lahev s pivem u stánku v centru ABS, zaplatí až tisíc korun na místě. Nepomůže mu ani to, že stojí na místě, které je soukromým pozemkem majitelů obchodního centra. "Na tom nezáleží. Jestli je to veřejné neuzavřené místo, tak tam vyhláška platí," upozornila mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

Prodejci už přišli na kličku - balené panáky

Ještě přísnější postih hrozí živnostníkům. Přestupek totiž podle nových pravidel spáchá i ten, kdo konzumaci alkoholu umožní. "Nevím o tom, ještě tady strážníci nebyli. Ale pak něco vymyslím," věří prodavač ve stánku u podchodu na nádraží. Rozlévá nejen pivo, ale i borovičku, vodku, meruňkovici nebo rum. Pokud ho při nalévání zastihnou strážníci, hrozí mu pokuta až dvě stě tisíc korun.

Někteří prodejci ale už vymysleli kličku, jak se porušení vyhlášky vyhnout. "My už rozlévaný alkohol nemáme. Jen v plastových štamprlkách, tam je zavřený," oznámila s úsměvem prodavačka v kiosku v centru ABS. Podle ní tak elegantně vyřešila hrozící odliv zákazníků. Navíc zabalená vodka nebo borovička není o moc dražší než rozlévaná. Podobně už to dělají v jedné z buněk na tržišti Pod Kaštany, v jehož sousedství bývají podnapilí často vidět. Hospodská rozlévá jen pivo a víno, zatímco tvrdý alkohol nabízí zabalený v plastové lahvičce.

Městská policie slibuje, že bude dodržování vyhlášky kontrolovat a že na kritických místech bude často k vidění. Ke kontrole přibere také zástupce živnostenského úřadu. Strážníci, kteří vyrazí na kontrolu, budou mít k dispozici alkoholtester. Dýchací přístroj totiž dokáže zaregistrovat i rum zředěný s kofolou. "Nebudeme asi viditelně střízlivého člověka nutit k tomu, aby nám ukázal lahev s vodou, abychom vyloučili alkohol. U podnapilého je to něco jiného," konstatovala Škubalová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video