Zahájení cvičení Rapid Trident na vojenské základně Javoriv ve Lvovské oblasti

Zahájení cvičení Rapid Trident na vojenské základně Javoriv ve Lvovské oblasti | foto: MVU

Spojenci cvičí na západě Ukrajiny, Moskva se zlobí

  • 459
Na západě Ukrajiny začínají vojenské manévry Rapid Trident, do kterých se zapojí na 1 800 vojáků z osmnáctky zemí včetně USA nebo Británie. Cvičení je zaměřeno na mírové a stabilizační operace. Rusko označilo cvičení za provokativní s tím, že podobné akce mohou narušit snahy o mírové urovnání konfliktu na Ukrajině.

Cvičení bude až do konce července probíhat na vojenské základně Javoriv u polských hranic, kde američtí instruktoři už několik měsíců cvičí ukrajinské vládní jednotky. 

Kromě vojáků z Ukrajiny a 13 zemí NATO se do cvičení zapojí i pozemní síly z Ázerbájdžánu, Gruzie, Moldavska a Srbska.

Manévry jsou součástí výcvikového programu, který od loňského roku v rámci pomoci Ukrajině organizuje NATO. Cvičné mise ve štábu i v terénu budou zaměřeny na mírové a stabilizační operace. Od patrolování, přes doprovod konvojů až po vyhledávání a zneškodňování improvizovaných výbušných zařízení, avizovalo velitelství amerických pozemních sil v Evropě.

„Cílem je také zlepšit schopnosti Ukrajiny a partnerských zemí provádět společné operace a působit v mírových misích,“ uvedl britský ministr obrany Michael Fallon.

Britští vojáci se podle něj v první fázi cvičení zapojí do výcviku „základních taktik“, jako je například reakce na kontakt s nepřátelskými silami. Ve druhé fázi pak budou společně s americkými instruktory testovat a hodnotit dovednosti cvičících jednotek.

Narušujete mírové urovnání, zní z Moskvy

Cvičení ostře kritizovalo ruské ministerstvo zahraničí. Členské země NATO si podle Moskvy prý „musí uvědomit, že probíhající vojenské manévry na Ukrajině by mohly narušit snahy o mírové urovnání konfliktu na východě země“.

„Spojenými státy vedené společné cvičení zemí NATO a Ukrajiny jasně ukazuje provokativní kurz Aliance k bezmezné podpoře politiky Kyjeva, která vede každý den k civilním obětem,“ uvádí se v prohlášení ruského ministerstva.

Jak však upozornil britský šéf obrany Michael Fallon, cvičení Rapid Trident se konají už od roku 1998. Přímo na Ukrajině se stejnojmenné manévry uskutečnily i loni na podzim a zapojilo se do nich asi 1 200 vojáků z patnácti zemí.

Současně s Rapid Trident na Ukrajině začalo rovněž týdenní vojenské cvičení v Moldavsku. Na 800 vojáků z Gruzie, Moldavska, Polska, Rumunska a USA testuje vzájemnou kooperaci u města Balti, kde žije početná skupina etnických Rusů.

Ukrajina dostala další pomoc

Kyjev v posledních týdnech také obdržel pro své ozbrojené síly hned několik významných zásilek pomoci. Británie kromě příslibu rozšíření výcviku ukrajinských jednotek poslala do země 3 tisíce přileb, přístroje pro noční vidění, GPS navigace, zodolněné notebooky nebo lékárničky.

Do přístavu v Oděse o víkendu doputovala zásilka z USA v podobě stovky armádních vozidel „Humvee“. Kanada zase doručila kyjevské vládě mobilní polní nemocnici.

Rozšířen by měl být i výcvik ukrajinských ozbrojených sil. Pentagon vyšle na podzim vojenské instruktory k výcviku ukrajinské armády. Doposud se zhruba amerických 300 instruktorů podílelo jen na výcviku jednotek ukrajinské Národní gardy, které se ale oficiálně bojů neúčastní.

Londýn chce mírně posílit svůj tým asi 75 specialistů, kteří se zaměřují na zdravotní výcvik, střelbu, logistiku, taktiku ale také zpravodajskou činnost. Do podzimu chce portfolio rozšířit o výcvik pro evakuaci zraněných, zimní přežití nebo průzkum. Instruktory a specialisty mají na Ukrajině také další země jako Kanada, Litva nebo Polsko.

, natoaktual.cz

Video