Separatisté tvrdí, že hodlají mírovou dohodu dodržovat, ale že dopravní uzel Debalceve, na který útočí, do ní nepočítají.

Separatisté tvrdí, že hodlají mírovou dohodu dodržovat, ale že dopravní uzel Debalceve, na který útočí, do ní nepočítají. | foto: AP

Příměří na Ukrajině se dodržuje, ojedinělé incidenty jsou bez obětí

  • 1802
Na východě Ukrajiny začalo úderem sobotní jedenácté hodiny - půlnoci místního času - platit příměří. Do poslední chvíle se však v Donbasu bojovalo. Ojedinělé incidenty z okolí Debalceve a některých východoukrajinských vesnic jsou bez obětí. Podle Kyjeva boje zcela ustaly tři hodiny po vyhlášení příměří.

Ukrajinské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, podle něhož nebyly pozice armády v Doněcké ani Luhanské oblasti ostřelovány po 2:00 SEČ. Informaci potvrdil i mluvčí doněckých separatistů Eduard Basurin. „Situace je klidná,“ řekl v neděli ráno novinářům.

Neobvyklé ticho na linii fronty hlásili po rozbřesku i lidé žijící v bojové zóně. Doněcká radnice oznámila, že k 9:30 SEČ se ve městě nebojuje, ustalo i dělostřelecké, raketové a minometné ostřelování obytných čtvrtí. Policejní velitel Doněcku Vjačeslav Abroskin oznámil, že situace ve městě je „fakticky stabilní“.

Krize na Ukrajině

Bezprostředně po 23:00 SEČ, kdy začalo platit příměří, armáda zprvu hlásila několik izolovaných incidentů. Pod minometnou palbou se ocitlo jedno stanoviště ukrajinských vojáků u Luhansku. Izolované incidenty pak hlásily také obce Černuchyne a Zolote.

Mluvčí ukrajinského generálního štábu Vladyslav Selezňov na Facebooku napsal, že příměří zde porušily povstalecké oddíly, které nejsou podřízené velení „lidových republik“. Palba byla občasná a lokální, žádné lidské oběti si nevyžádala. Ukrajinské jednotky prý na ostřelování nereagovaly.

Separatisté asi tři hodiny po vyhlášení klidu zbraní obvinili vládní vojska z ostřelování povstaleckých pozic u strategické železniční křižovatky Debalceve, kde je v obklíčení několik tisíc ukrajinských vojáků. Armáda prý vedla palbu z děl a minometů, píše server BBC. Kyjevské velení však tuto informaci nepotvrdilo.

Kyjev naopak uvedl, že jsou to separatisé, kdo u Debalceve útočí na vládní vojska. Mluvčí luhanských bojových oddílů Eduard Basurin agentuře Reuters řekl, že město leží na povstaleckém území a příměří se prý na ně nevztahuje. Basurin zároveň obvinil jednotky ukrajinské armády, že ostřelují Horlivku, kterou drží proruští radikálové.

Na webových stránkách ukrajinské Národní gardy se v noci objevilo bojovné prohlášení vůdce pravicových radikálů Dmytra Jaroše. Šéf ukrajinských ultranacionalistů v něm napsal, že jeho dva bojové prapory bojující na Donbasu klid zbraní dodržovat nebudou. Zakrátko však Jarošovo prohlášení z webových stránek zmizelo, napsala agentura Interfax. Jaroš pak v neděli ráno uvedl, že jeho jednotky budou příměří dodržovat. Předák pravicových radikálů prý klidu zbraní využije k přípravě na další boj.

Stahování těžké techniky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už v sobotu řekl, že pokud příměří o půlnoci místního času znovu selže, vedení státu bude muset vyhlásit válečný stav v celé zemi, nejen v Donbasu. Obvinil také Rusko, že v posledních hodinách „významně vystupňovalo“ ofenzivu navzdory dohodě v minském Paláci nezávislosti.

Separatisté předběžně uvedli, že příměří chtějí dodržet. Člen povstaleckého parlamentu Alexej Karjakin v sobotu po poledni oznámil, že zahájili stahování těžké bojové techniky z linie fronty.

Slova o dodržování příměří se však během dne nejevila příliš nadějně, protože se v Donbasu celou sobotu intenzivně bojovalo. Proruské a podle amerického velvyslance na Ukrajině i ruské vojenské síly nebývale zesílily útoky na železniční uzel Debalceve, který spojuje Doněck a Luhansk (o bojích více zde).

Podle ukrajinských vojenských expertů může situace právě v této části fronty rozhodnout o osudu nedělního příměří. Vůdce separatistů Alexandr Zacharčenko totiž uvedl, že Debalceve se do příměří nepočítá. To je však v rozporu s dohodou z Minsku, která předpokládá úplný klid zbraní.

Požadavky separatistů

Dohodu domluvenou zástupci Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa nepodepsal ani jeden z přítomných politiků, ale členové kontaktní skupiny (o maratonu, který vedl k dohodě, si můžete přečíst zde).

Bojující strany se dohodly mimo jiné na neprodleném a úplném přerušení palby v jednotlivých regionech Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny, stažení všech těžkých zbraní oběma stranami na stejnou vzdálenost s cílem vytvořit bezpečnostní zóny o šířce od 50 do 140 kilometrů, zajištění efektivního monitorování a ověření zastavení palby ze strany OBSE, amnestii pro separatisty či na výměně zajatců.

Vzbouřenci dále požadují také místní volby, obnovení výplat penzí a jiných plateb nebo dodávku humanitární pomoci (kompletní text dohody o příměří najdete zde). Reprezentanti separatistů nejprve odmítli dohodu podepsat, o několik hodin později na ni pod tlakem Vladimira Putina přistoupili.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video