Proruský demonstrant ve Slavjansku na východě Ukrajiny

Proruský demonstrant ve Slavjansku na východě Ukrajiny | foto: AP

Odznak ruských separatistů: stuha z carské éry, kterou oprášil Putin

  • 264
Symbolem separatistických nepokojů na východě Ukrajiny se stala oranžovočerná stuha. Její historie je dlouhá a sahá až do doby vlády Kateřiny Veliké. S rostoucími imperiálními ambicemi Ruska se opět vrátila na scénu. Putinovi ideologové z ní udělali odznak vlastenectví a vítězství v druhé světové válce.

Oranžovočerné stužky se na Ukrajině poprvé objevily po pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Připnuli si je stoupenci připojení k Rusku na Krymu, po anexi černomořského poloostrova i poslanci ruské Dumy. Nyní je na svých neprůstřelných vestách nosí proruští milicionáři na východě Ukrajiny.

Krize na Ukrajině

Historie oranžovočerné stuhy sahá do osmnáctého století, kdy carevna Kateřina Veliká zavedla nové nejvyšší vyznamenání za statečnost, Řád svatého Jiří. Tento světec propichující draka je dnes součástí ruského státního znaku.

Imperiální tradice byla obnovena za druhé světové války. Svatojiřská stuha zdobila od roku 1943 uniformu každého sovětského vojáka, kterému byl udělen Řád slávy. Toto ocenění pro nižší důstojníky, kteří tváří v tvář nepříteli projevili výjimečnou statečnost, obdrželo více než milion sovětských vojáků.

Po pádu komunismu ruská armáda zavedla Kříž Svatého Jiří. V roce 2008 ho tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv připnul na hruď jedenácti vojákům, kteří se vyznamenali v krátké válce s Gruzií.

List The Moscow Times připomíná, že během oslav 60. výročí porážky nacistického Německa v květnu 2005 se v ulicích Moskvy objevili členové proputinovské mládežnické organizace Naši a chodcům plnými hrstmi rozdávali oranžovočerné stuhy. Iniciativa rozpoutala neočekávanou vlnu vlastenectví: Rusové po celý rok stužky nosili na kabátech, vázali je na svá auta i balkóny.

Mandelinková stuha

V roce 2011 vyšly do ulic ruských měst tisíce lidí nespokojených se zfalšovanými volbami. Demonstranti se ozdobili bílou stuhou, která měla symbolizovat konec "politické zimy".

Putinovi propagandisté proto opět sáhli po osvědčeném symbolu vlastenectví. Do centra Moskvy navozili tisíce státních zaměstnanců ozdobených oranžovočernou stuhou. Připnul si ji dokonce i sám Vladimir Putin. Vzkaz byl jasný: jsme slušní lidé a chováme v srdci památku našich hrdinů. Kdo nosí bílou a protestuje, plive na jejich hroby.

Podle listu The Christian Science Monitor je stuha pro mnoho Rusů vzpomínkou na jejich příbuzné, kteří padli ve Velké vlastenecké válce, jak Rusové konfliktu s Hitlerovým Německem říkají.

Mít ji připnutou v Den vítězství 9. května je posvátný rituál. Dokonce i pro mladé lidi oranžovočerná stuha zůstává symbolem historické slávy a patriotismu. Je součástí ruské identity bez ohledu na politickou příslušnost.

Putinovi političtí stratégové si jsou silné symboliky svatojiřské stužky dobře vědomi. Do jisté míry vymyšlený odznak vlastenectví perfektně zapadá do ruské verze událostí na východní Ukrajině: spravedlivá vzpoura rusky mluvícího obyvatelstva proti nově zvolené nelegitimní ukrajinské vládě a jejím "fašistickým" následovníkům.

Pro Rusy žijící v Doněcku nebo Slavjansku je proto snadné cítit spřízněnost s maskovanými muži, kteří nosí oranžovočerné stužky. Naopak mnozí Ukrajinci ze západu země protestují proti jejímu zneužívání. Někteří z nich stuhám zdobícím maskované ozbrojence říkají "mandelinkové stužky" - podle zbarvení brouka, který napadá jejich bramborová pole.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video