Na údržbu rašelinišť nejsou finance

Vysočina - Jaká je budoucnost přírodních rašelinišť, míst s mnohdy největší koncentrací ohrožených druhů rostlin a živočichů na Vysočině? Nejistá, kvůli financím. Je třeba je pravidelně udržovat: každoročně je kosit a odstraňovat z nich náletové dřeviny. Vlastníci to však mnohdy nedělají. A úřady na financování údržby těchto lokalit nemají peníze.

Všechna rašeliniště podléhají státem garantované speciální ochraně a ze zákona jsou zařazena mezi významné krajinné prvky. Ta nejcennější z nich jsou zároveň ještě vyhlášena přírodními rezervacemi, či památkami. "Peníze, co máme, sotva stačí na údržbu maloplošných rezervací a památek, ale už ne na ostatní rašeliniště. Musíme spoléhat na to, že je posečou jejich vlastníci, nebo například skupiny dobrovolných ochránců přírody," tvrdí například Katarína Ruschková z referátu životního prostředí Okresního úřadu v Jihlavě.

V jihlavském okrese je rašelinišť celkem šedesát, ale údržby se dostane jenom malé části z nich. "Například na údržbu přírodní rezervace Bažantka mezi Telčí a Třeští nám letos už peníze nezbyly. Přitom se tam nachází vzácné orchideje, prstnatce májové, či vemeníky, což jsou velmi ohrožené rostliny," řekla Ruschková.

Největší ránu rašeliniště utrpěla za minulého režimu, kdy do zemědělství nastoupila těžká mechanizace a začalo  obhospodařování velkých lánů. Zemědělci do podmáčených a neúrodných rašelinišť s těžkými traktory nemohli, a tak začali od šedesátých let s jejich odvodňováním a hnojením. "V té době díky těmto postupům kolem osmdesáti až devadesáti procent rašelinišť zaniklo a krajina Vysočiny tím prakticky přišla o jeden ze svých typických cenných prvků," řekl Václav Hlaváč z havlíčkobrodské Agentury přírody a krajiny.

Zemědělci rašeliniště nemají v lásce ani v současnosti - jsou to málo produktivní oblasti. Už je však většinou nenarušují. "Snažili se je zmeliorovat, vyhnojit, odvodnit a pak tam například nasázet smrky. Tam bývaly spory velmi často," řekl Jan Joneš z krajského odboru životního prostředí.

O rašeliniště často pečují ochránci přírody, kteří je pravidelně kosí. Občanské sdružení Jihlavští ochránci přírody se například už řadu let stará o rašeliniště u Vílánce poblíž Jihlavy. "Kosíme je a likvidujeme tam náletové dřeviny už pěknou řádku let. Pro ochranu tamních chráněných rostlin to určitě význam má," řekl metodik sdružení Karel Holub.

Podle něj je na škodu, že lidé leckdy o hodnotě rašelinišť vůbec nevědí. "Často třeba ani netuší, že hranice chráněných území se označuje dvěma červenými čárami na stromě," konstatuje Holub.

Další skupina ochránců přírody z Jihlavy, která si říká Margarita, zase pečuje o zřejmě nejcennější rašeliniště na okrese, které je poblíž Hojkova.

O nejhodnotnější rašeliniště v regionu pečuje havlíčkobrodská Agentura ochrany přírody a krajiny, která na jejich údržbu rozděluje peníze například ze Státního fondu péče o krajinu. "Nejpodstatnější je ale ochota vlastníka toho území se na této údržbě podílet. My ji můžeme zaplatit, nebo někomu zadat, ale vůle vlastníka je nejpodstatnější," řekl Hlaváč.

Rašeliništím zajistí v příštích letech ochranu také Natura 2000, program Evropské unie. Úřady nyní připravují seznamy chráněných území, která by mu měla podléhat. Seznamy vybraných lokalit musí připravit do konce roku 2003. "Do tohoto programu spadají rašeliniště velmi elitně," řekl Joneš.

Příprava České republiky na přijetí tohoto plánu ochrany je v oblasti životního prostředí jednou z klíčových podmínek jejího přijetí do unie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video