Voda na Měsíci

Voda na Měsíci | foto: NASA

Na tunu měsíční horniny připadá až 1 kg vody, hlásí trojice sond

  • 10
Tři různé vesmírné mise se vydaly k Měsíci. A všechny tři potvrdily, že je na Měsíci voda - a dokonce je jí více, než dosud vědci mysleli. Nachází se ve formě molekul především na lunárních pólech. Další oblasti Měsíce ještě vědci zkoumají.

Vědci vycházeli z dat, které zaslaly sondy Čandrajan-1 (ta pochází z Indie), Cassini a Epoxi, uvedla NASA.

"Když mluvíme o vodě na Měsíci, nemáme na mysli jezera, oceány, dokonce ani pouhé kaluže. Voda na Měsíci znamená molekuly vody a hydroxylu (vodík a kyslík), které reagují s molekulami skal a prachu," připomněl nicméně Carle Pieters z Brownovy univerzity.

Pieters s kolegy přezkoumali data z první indické výpravy k Měsíci a objevili zde spektrografický důkaz o existenci vody. Podle těchto expertů to vypadá, že se voda více vyskytuje na pólech Měsíce.

I druhá mise výzkum potvrdila

Vědecký tým Jessicy Sunshinové z Marylandské univerzity přítomnost vody na Měsíci dokumentoval díky infračervenému mapování povrchu Měsíce. Podobně hovoří i Roger Clark z americké vládní agentury U.S. Geological Survey.

"Na milion částic může v měsíční půdě připadat až tisíc molekul vody. Kdybyste natěžili tunu horniny z povrchu Měsíce, obsahovala by asi 32 uncí (téměř 1 kilogram) vody," říká Clark.

Měsíc podle spektrografu NASA na indické sondě Čandrajan-1

Měsíc podle spektrografu NASA na indické sondě Čandrajan-1. Červená barva (infračervené světlo o vlnové délce 2 mikrometry) ukazuje zásoby minerálů (pyroxenů), modrá (délka 3 mikrometry) depozita hydroxylu - sloučeniny vodíku a kyslíku, z níž půjde čerpat vodu.

"Tyto zprávy o výskytu vody na lunárním povrchu se shodují v intenzivním zájmu o póly Měsíce. Ovšem mohou existovat i další podobné oblasti, které jsou dále od míst, kde byly odebrány tyto vzorky," poznamenal k výsledkům uvedených výzkumů Paul Lucey z Havajské univerzity.

"Patrně nejcennější poznatek z těchto nových pozorování je, že se vyvrátil názor, že Měsíc je suchý. Není," dodal.

Poznatky o Měsíci rozšíří dopad sondy

Příští měsíc by měly současné poznatky obohatit informace od sondy Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Jejím úkolem je zjistit složení měsíčního povrchu v kráterech na jižním pólu - i s ohledem na množství vody.

Sonda se o to pokusí pomocí řízeného dopadu posledního stupně nosné rakety, s nímž je spojena. Vyhořelý díl má po nárazu vymrštit do prostoru vysoký oblak měsíční horniny. Družice pak analyzuje jeho složení, než sama o čtyři minuty později dopadne na povrch. Sledovat náraz a vyhodnocovat jej mají také pozemské teleskopy, vesmírný Hubbleův teleskop i sonda LRO. - přečtěte si více o sondě LRO

"Vědecká sebevražda" LCROSS je podle serveru space.com naplánována na 9. října.

První snímky Měsíce, které NASA získala se sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, jež mapuje jeho povrch


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video