Na světě je nový lék proti malárii

Tým vědců, které vedl Francouz Henri Vial, objevil nový lék proti malárii. Přípravek, který byl úspěšně testován na myších a opicích, zabraňuje šíření parazita způsobujícího onemocnění tak, že mu nedovolí množit se v červených krvinkách oběti. Informoval o tom americký časopis Science. Dosud užívané léky proti malárii zatím měly jen omezenou účinnost.

Podle vědců je lék, který byl pojmenován po skupině jeho objevitelů G25, důležitý, protože napadá parazita novým způsobem. Paraziti malárie jsou totiž čím dál odolnější proti různým typům nyní užívaných léčiv.

Podle výzkumníků budou nutné zhruba další dva roky, než bude moci být lék vyzkoušen na lidech. Vědci by rovněž chtěli do dvou let umožnit podávání G25 v tabletách; zatím je možné ho aplikovat pouze injekcí.

Jak parazit útočí
Parazit plasmodium způsobující malárii se do těla dostává komářím štípnutím. V těle pak putuje krevním oběhem do jater, kde se množí a vytváří shluk obsahující tisíce dalších parazitů. Ten se po několika dnech roztrhne a noví parazité napadají
červené krvinky. V nich produkují stovky dalších potomků.

Parazité takto dokáží zničit až sedmdesát procent červených krvinek postiženého člověka. To vede k chudokrevnosti, horečce a nakonec přijde smrt.

Aby se parazit mohl rozmnožovat, musí vyrobit tuky. Ty vytvoří základ ochranné membrány, kterou potřebuje každý z potomků. Lék G25 přitom vytváření těchto tuků brání. Tak vlastně plasmodiu znemožňuje jeho reprodukci.

MALÁRIE

Malárie si podle Světové zdravotnické organizace ročně vyžádá přes dva miliony obětí, jimiž jsou především děti v Africe a jihovýchodní Asii. Každoročně je touto chorobou nakaženo na pět stovek milionů lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video