Na Šumavě vypouštějí kriticky ohrožené puštíky do volné přírody

Na Šumavě vypouštějí kriticky ohrožené puštíky do volné přírody | foto: Ivan Dudáček, NP Šumava, iDNES.cz

Na Šumavě vypustí do přírody další vzácné puštíky

  • 0
Správci Národního parku Šumava vypustí do volné přírody další puštíky bělavé. Kritický ohrožený druh žijící u nás pouze na Šumavě v minulosti téměř vyhynul. Nyní se zde těmto velkým sovám začíná opět dařit.

Čtyři mláďata puštíka bělavého opustí tento týden aklimatizační voliéry a vyletí do volné přírody na Šumavě. Kriticky ohrožený druh se vrací na Šumavu v rámci projektu tamního národního parku a zoologických zahrad z Praze a Hluboké nad Vltavou.

Puštík bělavý je naše druhá největší sova vyskytující se pouze na Šumavě. Od začátku 20. století zde ale těchto ptáků začalo výrazně ubývat.

"Hlavní příčinou vymizení populace bylo ubývání listnatých a smíšených porostů pralesovitého charakteru a pronásledování lovem," uvedl Tomáš Lorenc ze správy NP Šumava.

Až do konce 70. let 20. století byl puštík považován na českém území za vyhynulý druh. Změna nastala poté, kdy odborníci začali uměle odchované sovy vracet do volné přírody v Národního parku Bavorský les. Na českém území vypouštějí ochránci mladé puštíky od roku 1995.

V současné době odborníci odhadují velikost populace puštíka bělavého na české straně Šumavy na 15 až 20 párů.

"Od roku 1997 je dokladováno již několik vyhnízdění ve volné přírodě. Lze říci, že se jedná zatím o úspěšný program, který pomohl navrátit do šumavské přírody původní druh této sovy," řekl zoolog Správy NP a CHKO Šumava Luděk Bufka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video