(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Běžkování na Šumavě už nebude zdarma, obce potřebují peníze na rolby

  • 441
Šumavské obce plánují od příští zimy vybírat peníze od běžkařů. Pokud by totiž přišly o hlavního sponzora, neměly by peníze na udržování tratí. Podnikatelé se prý na nákladech podílet nechtějí a v dobrovolných sbírkách se nevybralo téměř nic. Situaci by mohla vyřešit dvacetikoruna od každého běžkaře.

Šumavské obce se chtějí připravit na období, kdy sněhu bude více, stovky kilometrů stop bude potřeba protahovat častěji a zejména situaci, když by přišly o generálního sponzora, kterým je nyní Česká spořitelna.

Už vznikají i první myšlenky, jak by systém mohl fungovat a kolik by lidé platili. Podle prvních propočtů by běžkař platil denně dvacet korun. „Tři sta tisíc korun ročně na úpravu stop je částka, kterou v rozpočtu na víc nemáme, abychom to nemuseli řešit. Vypočítal jsem, že kdyby běžkaři platili 20 korun za den, bylo by vše vyřešené,“ komentuje starosta Kvildy Václav Vostradovský.

„Většina podnikatelů odmítá se na nákladech podílet, byť ze zimní sezony a přílivu turistů profitují. Nejjednodušší je zpoplatnit systém u parkovacích míst. Debatovat a mít toto řešení připravené je potřeba, protože jakmile přijdeme o generálního sponzora a bude dostatek sněhu, může se stát, že rolby nevyjedou, protože obce budou peníze potřebovat jinde a běžkaři pak budou naštvaní,“ volá po zpoplatnění starosta Modravy a předseda Svazu šumavských obcí Antonín Schubert.

Na Šumavě je přes 600 kilometrů běžkařských tras. Jen magistrála od Železné Rudy až k Zadní Zvonkové u Lipna má 140 kilometrů. Ročně obce a Regionální rozvojová agentura za úpravu stop platí zhruba 2,5 milionu korun, z čehož polovinu hradí generální sponzor Česká spořitelna.

Jiné projekty, které obce zkoušely, nevyšly. Mnoho peněz na sbírkové účty lidé dobrovolně neposlali, spásný není ani prodej reklamních předmětů bílé stopy a dárcovské SMS zprávy vynesly jen 2,5 tisíce korun.

Kvilda zkouší aplikaci do mobilních telefonů

Zatímco Modrava má z čeho peníze na úpravu stop brát, protože patří mezi nejbohatší obce v zemi díky daním podnikatele Zdeňka Bakaly, okolní obce jsou na tom hůře a rozpočty mají našponované.

Třeba starosta Kvildy Vostradovský se snaží vymýšlet, jak peníze od běžkařů získat, aby úprava stop stála vesnici co nejméně. V úterý například spustil charitativní aplikaci do mobilních telefonů. Při sportu lidé sbírají body a za ty pak obec dostane peníze právě na úpravu stop.

Ačkoliv o zpoplatnění stop pro běžkaře se na Šumavě mluví už tři roky, teď vůbec poprvé mají plány podporu správy šumavského parku, regionální rozvojové agentury, obcí i řady sportovců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue