(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Na státní zastupitelství pronikají elektronické spisy, zrychlí řízení

  • 12
Státní zastupitelství čeká malá revoluce. Žalobci se připojují k policejní databázi trestních spisů, což by do budoucna mohlo znamenat zrychlení trestních řízení. Pilotní projekty přinesly dobré výsledky. Odpadá manipulace s tlustými fascikly a data jsou navíc ve větším bezpečí, pochvalují si státní zástupci.

Zdigitalizovaný spis ušetří nejen spoustu listování, zejména pokud jde o rozsáhlý případ, ale někdy i spoustu sil při přenášení obsáhlé dokumentace.

"Případy zejména z oboru závažné finanční kriminality čítají někdy i desítky tisíc stran. Pro zajímavost, obžaloba pana Koženého se vezla na soud náklaďákem. A teď si představte, že ten náklaďák musí někdo vyložit a soudce nemá pomocné síly k přenášení," upozornila mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová s tím, že celá obžaloba by se vešla na pár DVD.

ETŘ

Projekt Evidence trestního řízení vyvinuli a zavedli policisté na městském policejním ředitelství v Brně v roce 2004. Za sedm let fungování se rozšířil a využívají ho téměř všechny policejní orgány. Nyní se k němu v rámci zrychlení trestních řízení připojují jednotlivá státní zastupitelství.

To je také jeden z důvodů, proč policie a státní zástupci stále více používají v trestních řízeních elektronickou podobu spisů, které výrazně zrychlí a zefektivní proces od podání žaloby až po rozsudek.

Už loni v říjnu se Městské státní zastupitelství v Brně připojilo k Evidenci trestního řízení (ETŘ), což je informační systém policie, ve kterém jsou evidovány všechny policejní spisy v elektronické podobě. Brněnský státní zástupce a propagátor projektu Jan Sladký si přínos digitalizace nemůže vynachválit.

"Pokud chtěl dříve státní zástupce nahlédnout do policejního spisu, který dozoruje, tak bez existence přímého připojení k ETŘ si ten spis musel písemně vyžádat. A než ho dostal, tak to trvalo minimálně týden. Když chce dnes státní zástupce nahlédnout do policejního spisu, tak se k němu dostane během pár kliknutí na počítači ihned," pochvaluje si Sladký.

Do konce roku plánuje připojení k systému také Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové a výhledově také Vrchní státní zastupitelství v Praze, kde letos úspěšně otestovali pilotní projekt elektronické obžaloby v případu podvodů s cennými papíry ve zkrachovalé společnosti Private Investors.

"Letos v březnu byla podána druhá obžaloba, na kterou se čekalo, a v červenci už soud vynesl rozsudek," uvedl vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula s tím, že takovou rychlost při vynesení rozsudku umožnila mimo jiné i elektronická podoba žaloby a všech spisů, která ušetřila spoustu času při orientaci v případu.

Digitální data jsou v bezpečí, projekt ale brzdí peníze

S každou digitalizací roste riziko, že on-line přenášené dokumenty může někdo zneužít. Podle informací z městského státního zastupitelství v Brně ale data protékají po zabezpečené síti ministerstva vnitra.

"Ujišťuji vás, že ochrana údajů v tomto informačním systému je nepochybně vyšší než ochrana údajů v papírovém spisu. Papírový spis leží někde na podatelně nebo v kanceláři a mohou k němu uklízečky, šoféři, kurýři... Takže představa, že zabezpečení listinného spisu je větší než spisu v digitální podobě, je prostě iluzorní," přesvědčoval Sladký.

Ačkoli si všichni, kdo už je vyzkoušeli, elektronické spisy pochvalují, jejich plošného rozšíření se justice hned tak nedočká. Faktem totiž zůstává, že listinná podoba spisů a obžalob musí stále ze zákona existovat a elektronická podoba se používá nadále jen jako pomůcka pro zvýšení přehlednosti. "Zatím je to prostě víc o fandovství," vysvětlil Rampula.

Jde ale také o obrovské množství dat, které se musí přenést, nehledě na náklady na vybavení státních zástupců notebooky. Na to všechno jsou potřeba peníze. "Náklady na takový projekt by pokryly peníze z evropských fondů. Podobně čerpá i ministr spravedlnosti na projekt eJustice," naznačil vrchní státní zástupce.

Ministerstvo spravedlnosti odhadlo cenu projektu na cca 300 milionů korun. Peníze by se čerpaly ve spolupráci s Policií ČR a resortem vnitra z evropských peněz, ale ministerstvo financí zatím nedalo žádnou zprávu o tom, že by peníze na tyto účely uvolnilo.

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové bude cesta k realizaci celého projektu ještě dlouhá. "Ve studii proveditelnosti se předpokládalo, že do pěti let od zahájení projektu bude spuštěn ověřovací provoz ve vybraném kraji. Bez vyčleněných finančních prostředků a jistoty zdrojů po celou dobu realizace ale nelze projekt zahájit," uvedla Palečková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video