Na sprejery tvrdší metr?

  • 13
Praha - Stovky barevných obrazců a nápisů lemujících zdi a nároží domů a pilířů mostů by měly v budoucnu zmizet z metropole. O vymýcení graffiti, především z centra města, se nesnaží pouze magistrát, ale i policie a soudy, které na sprejery dostaly novou metlu. Od července totiž platí novela trestního zákona, podle níž lze sprejery postihovat mnohem razantněji. V nejhorším případě jim nyní hrozí až osm let odnětí svobody.

Někteří odborníci nad tím kroutí hlavou a poukazují na možnou zbytečnou kriminalizaci převážně mladých lidí. "Podle mého názoru je to přehnané. Sám jsem zatím nikoho takového nesoudil. Tak vysoký trest mi vzhledem k poměrně nízké společenské nebezpečnosti připadá neadekvátní," podotkl předseda trestního senátu městského soudu Kamil Kydalka.

Legální plochy pro graffiti v Praze

* Betonová zeď u zastávky tramvaje č. 3 – Těšnov. Zeď podpírá chodník kolem hotelu Opera a zasahuje do přilehlého parkoviště.

* Tramvajová trať Braník - Modřany v úseku zastávek Pobřežní cesta

* Vnitřní strana zdi podpírající zastávku tramvají 3,17, 21 (Levského)

Všechny tyto plochy zřetelně označuje nastříkané logo, kruh vyznačený modrou přerušovanou čarou a pod ním nápis LEGÁLNÍ PLOCHA.

Výše trestu je v případě nejvyššího postihu sprejerů srovnatelná například s ublížením na zdraví. "Takový druh trestu není příliš výchovný," doplnil soudce s tím, že v případě dosavadní bezúhonnosti by měl být ukládán podmíněný trest.

Naopak městský státní zástupce Martin Omelka si myslí, že sprejerství není pouhou klukovinou. "Podle mě tyto činy nelze zlehčovat. Prostředky na odstranění graffiti nejsou zanedbatelné a někdy se vyšplhají do statisíců. Škoda nad dva tisíce je podle našich zákonů již trestným činem," upozornil Omelka, podle kterého však k postihu sprejerů stačila původní právní norma.

Také další velká světová města svádějí se sprejery velmi tuhý boj. "V Berlíně například nesmí vagon, na němž se objevilo graffiti, veřejnosti vůbec na oči," uvádí se na internetových stránkách pražského magistrátu. Oblíbeným postupem německé policie je zase ponechání chyceného sprejera, aby své dílo odstranil.

Ve Frankfurtu nad Mohanem zase dopravní podnik zřídil telefonní linku pro oznámení o výskytu graffiti a nabídl finanční odměnu za poskytnutí jakékoliv informace.

Před rokem vytáhnul do boje proti sprejerům i pražský primátor Jan Kasl, který stál u zrodu kampaně Praha v srdci sprejerů. "V Chicagu, podobně jako ve Velké Británii, se například spreje prodávají pouze mimo město," uvedl Kasl. V Paříži zase město vynakládá na odstranění maleb velké peníze. Soukromí majitelé musí také udržovat své objekty čisté. Magistrát jim za to poskytne zcela zdarma první výjezd čisticí čety.

Chytli mě. Graffiti už raději nedělám
Osmnáctiletý mladík z Prahy s jemným vystupováním byl se svými kamarády mezi prvními sprejery chycenými po zpřísňující novele zákona. Nyní je obviněn a čeká na případný soud. Kvůli výši škody sympatickému mladíkovi, který nikdy neměl problémy se zákonem, hrozí až tři roky vězení.

Co tě na graffiti vlastně přitahuje?
Mám to rád. Jde o životní názor. V týhle zemi dělaj lidi mnohem horší věci. Politici kradou ve velkým, a nikoho to nezajímá. Jde o hru. Nebaví mě v metru pohledy do znechucených tváří a šedivé vagony. Trochu graffiti tyto nemastné plochy oživuje.

Cítíš se po poslední zkušenosti jako kriminálník?
Nás chytli poté, co jsme pokreslili několik vagonů na nádraží mimo Prahu. Mně už se to v minulosti stalo, ale nikdy mě za to nestíhali. Nyní nám napařili škodu kolem čtvrt milionu korun. Policajti nám rovnou řekli, že jsme první chycení po tom zákonu a odneseme to. Nikdy jsem neměl jiné problémy se zákonem. Připadá mi to strašné. Ta hrozba trestu je nyní strašná. Dávám si nyní se sprejováním pohov, ale nemyslím, že je to správný postup.

Co mimo graffiti děláš? Jak na malování sháníš peníze?
Studuji střední školu. Rodiče zatím o mém obvinění nevědí a doufám, že se to všechno snad urovná. Nějaké peníze na barvy vydělám například zakázkami na výzdobu některých klubů a podobně. Je to můj velký koníček.

Jak to vypadá nyní se sprejery v Praze?
V Praze je to čím dál horší. Například depo metra hlídají bezpečnostní dveře a čidla, hned informují policii, která na místo hned vyjíždí. Vůbec dostat se na některá místa je velmi obtížné. Právě proto jsme vyjížděli za sprejováním do jiných měst.

Prostory tramvajového podjezdu na Těšnově patří k takzvaným legálním plochám pro graffiti. (23. října 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video