Afričtí imigranti po příjezdu do Evropy. Ilustrační foto.

Afričtí imigranti po příjezdu do Evropy. Ilustrační foto. | foto: AP

Stovky běženců vzaly útokem hranici španělského území na severu Maroka

  • 77
Na 500 afrických běženců zaútočilo na hranici oddělující španělskou exklávu Melilla od marockého území. Na pohraničníky útočili tyčemi a kameny. Asi stovce utečenců se podařilo překonat šestimetrové hraniční zábrany a ilegálně vstoupit na území španělské koruny.

Na 500 afrických běženců zaútočilo v pondělí dopoledne na ostře střeženou hranici španělské exklávy Melilla, rozkládající se asi na 12 kilometrech čtverečních na severu Maroka. O incidentu informovalo španělské ministerstvo vnitra. Zranění utrpěly skoro tři desítky lidí, z toho 13 příslušníků marockých bezpečnostních sil.

Podobné incidenty nejsou v těchto místech ojedinělé. Melilla je jedním ze dvou španělských území v severní Africe a vysoká hraniční bariéra představuje jedinou pozemní hranici Evropské unie s Afrikou.

Každý, komu se podaří stanout na půdě členského státu, má podle evropské legislativy právo, aby jeho žádost o azyl byla řádně prozkoumána. Proto na sever Afriky míří každý rok tisíce utečenců, kteří doufají, že z Ceuty a Melilly je dělí už jen malý krok k lepšímu životu v Evropě.

Běženci při ilegálním přechodu často riskují své životy, když se namísto pozemní cestou snaží do exkláv doplavat. Počátkem února u hranic Ceuty zemřelo při ilegálním přechodu po moři nejméně 12 lidí. Utopili se poté, co do nich španělská pohraniční stráž pálila gumovými projektily. Postup španělské stráže ostře kritizovala Evropská unie (podrobnosti o tomto incidentu si můžete přečíst zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video