Na Součkovou bude dohlížet Sobotka

  • 35
Zdravotnictví nebude mít jednoho pána. Vedle ministryně Součkové na něj v nové roli vicepremiéra pro reformu veřejných financí bude dohlížet ministr Sobotka. Tento utajovaný závěr úterní mimořádné schůzky, kterou k finanční krizi ve zdravotnictví svolal premiér Špidla, MF DNES potvrdili tři z jejích jedenácti účastníků.

"Žádné komentáře," reagoval na přímý dotaz Špidla. Skoupý byl i Sobotka: "Je to jedna z možností. Rozhodnout musí premiér."

Záměr pověřit Sobotku dohledem nad přípravou reformy - hlavně té zdravotnické - má uklidnit kritiku na adresu Součkové, kterou Špidla zatím nechce odvolat. "Problémy s financováním zdravotnictví se objevují pravidelně. Nelze je spojovat s osobou konkrétního ministra," řekl premiér.

Kritici ministryně Špidlově taktice rozumějí. "Nechce jí kazit kampaň před listopadovými senátními volbami, v nichž kandiduje. Musíme počkat," míní šéf lékařské komory David Rath, který se osobně snažil předsedu vlády přesvědčit, aby Součkovou odvolal.

Do Sobotky přitom vkládají naděje hejtmani. "Po deseti měsících, kdy jsme ministryni žádali o pomoc pro nemocnice a nic se nedělo, je pro nás zárukou změny k lepšímu," řekl pardubický hejtman Roman Línek.

Představitelé koalice v úterý také rozhodli, že zadluženým nemocnicím rozdělí dvě a půl miliardy korun. "Jsem spokojená," tvrdila po schůzce Marie Součková.

K narozeninám má křeslo vicepremiéra

Psal se duben a na palubě volebního autobusu ČSSD Zemák, křižujícího ve volební kampani právě jižní Moravu, se objevil nenápadný kandidát: čtyřiadvacetiletý mladík.

Spolupracovníci tehdejšího předsedy Miloše Zemana ho novinářům představovali jako budoucí hvězdu strany - při pohledu na zakřiknutě působícího čerstvého absolventa práv Bohuslava Sobotku se to tehdy nezdálo příliš pravděpodobné.

Léta strávená v prostředí pražské politiky jeho charizma nijak nezvýšila. Přesto dnes, po sedmi letech od vstupu do politiky, stojí Sobotka, jemuž bude zítra dvaatřicet, na vrcholu své kariéry. Je jedním z nejmocnějších mužů v zemi, k postu ministra financí mu přibude i post vicepremiéra.

Sobotkova cesta na vrchol moci byla nenápadná: ač právník, ve sněmovně zasedl ve vlivném rozpočtovém výboru. Na jaře 2001 se stal trochu překvapivě šéfem poslaneckého klubu ČSSD - nejsilnější frakce sněmovny.

Od typických postav Zemanovy éry si jihomoravský katolík Sobotka zachovával viditelný odstup. Rázně se třeba postavil proti vlivu expremiérových poradců pod vedením Miroslava Šloufa, což z něj učinilo jednoho z klíčových spojenců Vladimíra Špidly, přebírajícího moc v ČSSD.

Po volbách 2002 byl odměněn postem ministra - opozice ho kritizovala za nedostatečné vzdělání i za okruh jeho poradců a externích konzultantů, vesměs liberálních ekonomů z bankovních kruhů. Podle politiků z ODS se tak stal snadno manipulovatelnou loutkou v rukou lobbistů.

Před měsícem prosadil ve sněmovně všechny zákony své reformy veřejných financí, kritizované zprava i zleva. Teď ho čeká ještě těžší úkol: dohlédnout na reformu zdravotnictví, na níž dosud každý troskotal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue