Bývalý policista Karel Tichý, který šéfoval v protikorupční policii týmu, jenž se několik let snažil rozkrývat Mrázkovy a Krejčířovy zločiny.

Bývalý policista Karel Tichý, který šéfoval v protikorupční policii týmu, jenž se několik let snažil rozkrývat Mrázkovy a Krejčířovy zločiny. | foto: MF DNES

Na smrt svých informátorů nejsem pyšný, říká Mrázkův vyšetřovatel

  • 13
Ze čtyř klíčových informátorů, kteří byli nasazeni na Františka Mrázka a Radovana Krejčíře, přežil jediný. Tři jsou mrtví, jeden zmizel. Většinu agentů řídil bývalý policista Karel Tichý, který šéfoval v protikorupční policii týmu, jenž se několik let snažil rozkrývat Mrázkovy a Krejčířovy zločiny.

Stál jste u zrodu všech klíčových týmů, které se na tyto zločince zaměřovaly. Proč to neskončilo zatýkáním a obviněním z korupce?
V Krakatici byla celá řada poznatků. To nebyl jenom Mrázek. Krakatice byla postavena na prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Bylo tam rozpracováno plno lidí... Ale já o tom nemohu mluvit, nebyl jsem zbaven mlčenlivosti.

Hlavním aktérem byl Mrázek a později Tomáš Pitr. Proč jste nikdy nedostali Mrázka? To se vám ho nikdy nepodařilo chytit za ruku?
Ne, za ruku ne. To by nebyl Mrázek. To by byl amatér, kdyby udělal školáckou chybu a nechal se chytit. Ale samozřejmě to byl náš cíl. Snažili jsme se a věřili, že to jednou dokážeme. Jenže se to nepodařilo. Měl veškeré informace, které potřeboval. Ty utíkaly od policie, a nejen odtud. My jsme třeba nasadili odposlechy a on to věděl téměř okamžitě.

Karel Tichý

Bývalý elitní detektiv protikorupční policie. Odešel v lednu 2007. Vedl tým operativců a spisy Krakatice nebo Kmotr. Jeho úkolem bylo získávat informace o trestné činnosti Františka Mrázka, Tomáše Pitra a Radovana Krejčíře. Čelil obrovským tlakům, mnohokrát byl na výslechu na inspekci. Dnes zaměstnanec bezpečnostní agentury.

Jaké má policie další možnosti, jak se dostat ke zločincům?
Jedinou možností je mít informátora. Toho jsem preferoval vždy. Musíte sehnat někoho, kdo to prostředí zná a kdo je ochoten vám to říct.

Zjistil jsem, že vy jste měl řadu informátorů v blízkosti Mrázka a později i u Krejčíře, ale že někteří tito informátoři přišli o život.
To je velmi smutné údobí mé policejní práce, na které nejsem vůbec pyšný. To mě bude pronásledovat do konce života. To pravda je. Já však ty informátory jmenovat nemůžu.

Víme, že šlo o Rudolfa Javornického a Jakuba Konečného.
Mohu jen potvrdit, že byli dva. A už bych se nechtěl dožít třetího.

Jak to, že informátoři přišli o život?
Zločinci to mohou vydedukovat, mají své analytiky, nebo jim to mohl říct někdo jiný, kdo přešel od policie na jejich stranu. Vezměte to z jiné strany. Informátor byl třeba v nějaké úzké skupině lidí, kteří něco chystali. A on tuhle informaci přinesl a my jsme jim akci zhatili. Tak hledali, odkud jsme se to mohli dozvědět.

Vy jste si dělali informátory také ze zločinců. To jste jim pak přehlíželi jejich vlastní nezákonnosti?
Veškerá jejich činnost nebyla stoprocentně legální, ale tady musíte posuzovat jejich přínos. Přínos jejich informací porovnávat s tím, co oni konají. Aby ten přínos pro policii a společnost byl vyšší než toho, co třeba páchají.

Chcete říct, že když nějaký váš informátor udělá stomilionový podvod v bance, tak ho necháte být, protože je to váš informátor? My mu to samozřejmě nepromíjíme. Protože když na to někdo přijde, tak ho budou vyšetřovat jiní. A jestli mu to prokážou, zavřou ho.

A kdyby se s nějakým zločinem svěřili vám jako řídícímu důstojníkovi?
Je potřeba to zvážit. Co má v tu chvíli prioritu. Určitě nepůjdu zavřít svého informátora, když se dozvím, že ukradl kolo. A na druhou stranu mi říká, kdo chce ukrást miliardu.

Můžete slíbit beztrestnost?
Ne. V žádném případě. Já osobně jsem to nikomu neslíbil. To ani nejde. Naopak jsem jim říkal, že když udělají malér, tak ho odnesou se všemi důsledky. Už vůbec by nepřipadalo v úvahu, kdyby někomu ublížili nebo někoho zabili.

Jak si mám vysvětlit, když říkáte, že prioritou bylo zavřít Mrázka, že se s vámi stýkal? Podle mých informací se Mrázek scházel s vaším podřízeným Oldřichem Koppem.
Mrázek nebyl policejní informátor. Nekomunikovali jsme s ním v nějakém dobrém úmyslu, že je náš informátor, a neříkali mu: "My ti odpustíme, co jsi udělal, výměnou za to, že nám něco dáš."

Nepodepsal závazek spolupráce?
Ne. Nic takového. My jsme prostě potřebovali... Ale tady se opět dostáváme na tenký led informací, které jsou utajované.

Tak mluvte obecně.
Hledali jsme způsob, jak se k této osobě dostat a jak mít informace z jeho okolí. Když s někým mluvíte, lehce zjistíte, jaký má úmysl. A možná se chtěl Mrázek i zavděčit. Ale musím říct jednu věc: je-li pravdivá vaše informace, že pan Kopp byl v kontaktu s Mrázkem - já to nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit - tak moje dohoda s panem Koppem byla, že my dva budeme ti, kdo půjdou Mrázka zavřít. V okamžiku, kdy získáme důkaz, půjdeme ho osobně sebrat.

Byl jste členem skupiny Olej. Proč jste to nedotáhli do konce?
Nešlo to. Nebyla na to kapacita. Nešlo dělat v tak malém počtu lidí tolik kauz najednou. Bylo to v době, kdy běžely kauzy Krejčíře.

Ale ono to budí dojem, že jste se báli, nebo že jste třeba nechtěli jít proti Mrázkovi a Pitrovi?
Ne, ne, ne. Říkám: Nebyla na to kapacita. Já se k tomu vlastně ani nechci vyjadřovat. Ono to bylo celé hloupě nastavené.

Myslíte Olej?
To nemělo valnou šanci na úspěch. Nehledě k tomu, že Mrázek se to okamžitě dozvěděl. Já mám informaci, že Mrázek velice rychle zjistil, že něco zase vzniklo a že v tom figuruji zase já. A tehdy se strašně rozčiloval, že už toho má dost a že si to se mnou vyřídí, protože mu nedám pokoj.

Teď děláte v bezpečnostní agentuře na pražském letišti, kterou vlastní Čeněk Absolon, někdejší přítel Mrázka. Není to zvláštní?
Myslím, že byli známí. Ale co já vím, tak pan Absolon neměl s Mrázkovými aktivitami nic společného. Prostě tady platí: jsme malá republika, každý zná každého. A pokud jde o pana Absolona, neměli jsme informace, že by páchal trestnou činnost.

Máte názor, kdo mohl zabít Mrázka?
Jsem přesvědčen, že to byly věci spojené s prodejem Setuzy. Bohužel prstem na vraha vám neukážu. Nevím to.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video