Na pořádek na Šluknovsku dohlíží od 1. května nová speciální pořádková

Na pořádek na Šluknovsku dohlíží od 1. května nová speciální pořádková jednotka. (8. května 2012, Varnsdorf, Rumburk) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ruce podél těla, ukažte občanku. Speciální jednotka střeží Šluknovsko

  • 236
Vyndejte ruce z kapes, ať na ně vidíme, přikazuje policista mladíkovi v tlumeně osvětlené herně. Čisto, hlásí po chvíli a se skupinkou kolegů pokračuje v pročesávání nočního Rumburku. Od začátku května střeží bezpečnost ve Šluknovském výběžku padesátka vycvičených policistů. Ve středu jsme s členy pořádkové jednotky vyrazili do terénu.

Krokem projíždíme centrem Rumburku, kudy loni rázovali účastníci protiromských pochodů. Teď se teplým májovým večerem ozývá jen přiopilá partička v altánku mezi stromy. Jinak je ve městě klid.

Ještě za světla, po sedmé hodině, si členové jednotky na své základně ve Varnsdorfu vyslechli krátké pokyny a rozdělili se do čtyř skupin. Dvě zůstaly ve městě, další nabrala směr Šluknov a Jiříkov. My jsme s pětičlennou skupinou zamířili právě do nedalekého Rumburku.  

Policisté zrovna prohlížejí další z mnoha heren, když dovnitř vejde mladík s autorádiem pod paží. "Odkud ho máte?" následuje předpokládaný dotaz. "Kámoš to koupil," reaguje a marně pátrá v paměti po svém rodném čísle. Členové jednotky kontrolují občanky a údaje srovnávají s centrálním registrem osob.

"Herny se kontrolují každý den. Co kdyby tam byl celostátně hledaný?" vysvětluje Marie, jediná žena v týmu. Minulou středu, hned první den, kdy jednotka začala na severu působit, na jednoho takového výtečníka s kolegy natrefila. V jedné z heren potkáme i Michala Němečka, aktéra loňské bitky, která se stala jednou z rozbušek dalšího napětí v regionu (o útoku čtěte více zde).

Rumburk posily vítá

Působení pořádkové jednotky vítáme, nesmí být ale na úkor policistů z obvodních oddělení, říká starosta Rumburku Jaroslav Sykáček. "Vnímám to jednoznačně pozitivně. Nová pořádková jednotka navazuje plynule na práci předchozích jednotek, které tady byly z jiných částí republiky. Zvláštní rozdíl občané výběžku asi nezaznamenají," řekl Sykáček iDNES.cz. Podle něj kriminalita ve městě v posledním tři čtvrtě roce významně klesla. "Jde nám ale o to, aby se nesnižovaly počty policistů na služebnách," dodal. 

Jednotka má zatím padesát členů vybraných z celého Ústeckého kraje. Do konce roku by se její počet měl zdvojnásobit a příští rok ustálit na konečném počtu 170 lidí.

Za drobného deště procházíme ztemnělým parkem. "V pátek nebo v sobotu je to ve městě živější. Také kolem dvacátého, když lidé berou sociální dávky. Víc pijí alkohol a jsou agresivnější," popisuje velitel auta Daniel.

Za chvíli v opačném koutě města prolézáme vybydlený dům. Pod nohama nám křupou střepy a změť odpadků. V jedné z místností se schovává mladík s potetovanýma rukama a kšiltovkou. Nad ním visí torzo ohořelých schodů na půdu. Po domluvě policistů zamumlá, že už brzy odtud odejde, a vrací se dovnitř. Policisté míří na služebnu. Mají "vypich", jak říkají přestávce.

Já tady nehraju, brání se mladík ve světlech automatů

Přesuneme se za další skupinkou, která zatím kontroluje Varnsdorf. Také tady plyne vcelku nerušený středeční večer. Klid a ticho je i před ubytovnou Sport, která se loni několikrát stala cílem rozzuřeného davu.

Po pár nocích v ulicích Šluknovska už policisté řadu místních obyvatel znají. Například jakousi chemickou látkou povzbuzenou slečnu, která si zrovna s dvěma muži vykračuje uprostřed silnice v centru města.

"Máme na sebe nějaké štěstí, co?" vítají ji policisté. "Hmm, to máme," odpovídá kysele dívka. Neochotně jim dává svoji občanku a nadává přitom přítulné kočce, která se jí otírá o nohy. "Příště pozor na slovník. Bez toho vola," napomene ji otcovsky velitel vozu Daniel. "A také choďte po přechodu," loučí se se skupinkou. 

Zamíříme do rozlehlé herny, kde nad blikajícími stroji stojí jen pár vytrvalců. "Kde berete na automaty, když nemáte zaměstnání?" ptají se policisté mladíka s piercingem v obočí. "Já nehraju. Já tady jen sedím," zapírá. Další hráčka, pětatřicetiletá drobná paní, chybí v databázi lidí, a tak jede na zjištění totožnosti.

Zatímco žena nasedá do policejního vozu, z herny se vykolébá kníratý muž s půllitrem v ruce. "Běžte se podívat taky tam do kavárny. Berou tam drogy," radí a účinky alkoholu mu zašmodrchávají jazyk. "Všechno to už víme," odpálkuje ho decentně jeden z policistů.

Na obvodním oddělení už paní znají a nejasnost s databází se rychle vysvětlí. 

Na kostele zvoní půlnoc. Konec dnešní směny je v nedohlednu. Teprve v sedm ráno se policisté vrátí zpátky na svou základnu, kterou mají v nenápadné ulici ve Varnsdorfu, pár desítek metrů od hranice s Německem. Tři noci jsou v práci, pak mají tři dny volno.

Jak dlouho speciální pořádková jednotka ve Šluknovském výběžku zůstane, nikdo z jejích členů neví. Podle policejního prezidenta Petra Lessyho zde zůstane, dokud bude potřeba. Stereotyp z projíždění ulic a prohlídek heren si policisté zpestří v sobotu, kdy vyrazí do Teplic na fotbalový zápas s Baníkem Ostrava. Ne však v civilu, ale v černých těžkých mundúrech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue