Na školu se dostane každý druhý

  • 7
Jsou to celkem jednoduché počty. Když na medicínu, tak do Olomouce. Když na žurnalistiku, tak do Zlína. Šance na přijetí ke studiu je tam mnohem vyšší než na univerzitách v Praze či Brně. A vysokoškolský diplom má v Česku pořád stejnou cenu - ať je z prestižní, nebo méně vyhlášené školy.

PŘÍLOHA:
- seznam všech vysokých škol a vypsaných oborů
- školy podle šance na přijetí

Letošním maturantům a starším uchazečům o vysokoškolské studium zbývají už jen čtyři a půl týdne na vyplnění a odeslání přihlášek.

Na většině veřejných vysokých škol vyprší termín 29. února. Už teď je tedy nejvyšší čas kalkulovat a zvýšit své šance, jak se dá.

Nejjistější řešení je technika
Své o tom vědí mladí muži, kteří se chtějí nástupem na vysokou školu vyhnout poslednímu jarnímu odvodu na vojnu. Nejlíp udělají, když se honem přihlásí na techniku.

Ve většině chemických, strojařských i hornických oborů se šance na přijetí blíží osmdesáti procentům. A to je na české poměry hodně vysoké číslo.

Například na nejžádanějších právech či prestižních ekonomických školách je poměr přesně opačný. Dostane se v průměru každý desátý uchazeč.

I když se šance na přijetí na vysokou školu každoročně zvyšují, protože univerzity nabírají víc a víc zájemců, pořád je to málo. Od přijímacích zkoušek odchází každoročně s nepořízenou zhruba polovina lidí. Loni se na univerzity hlásilo 118 tisíc uchazečů (zhruba polovinu tvořili čerství maturanti, tu druhou jejich starší kolegové) a dostalo se jen 66 tisíc z nich.

Své šance se tedy snaží zvýšit každý - aspoň tím, že si podá co nejvíc přihlášek. Jejich počet totiž není nijak omezený. Zájemci o univerzitní diplom toho hojně využívají.

"Loni si každý uchazeč o studium na vysoké škole podal v průměru více než dvě přihlášky," uvedla mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání Jitka Pilbauerová.

Body navíc, a tedy vyšší šance na přijetí na vysokou školu lze získat i v předstihu - už během studia na střední škole. Většina univerzit totiž zohledňuje středoškolský prospěch nebo úspěchy při nejrůznějších vědomostních olympiádách.

V některých případech dokonce školy odpouštějí i přijímací zkoušky. "U nás už to tak děláme léta," řekl děkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Ivan Netuka.

S přijímačkami pomohou přípravné kurzy
Vyplácí se i investice do takzvaných přípravných kurzů na přijímací zkoušky. Nejsou sice levné (ty nejkratší stojí kolem čtrnácti set korun, ty nejnáročnější kolem dvaceti tisíc), zájemce o studium tam však dostane informace z první ruky - obvykle přímo od vysokoškolských učitelů, kteří budou jeho znalosti při přijímacích zkouškách prověřovat.

Vedle důkladné přípravy na zkoušky se vyplatí sehnat si o přijímacím řízení co nejvíc informací. Školy jsou povinny zveřejnit podmínky pro přijetí, rámcový obsah zkoušky i kritéria pro její hodnocení s nejméně čtyřměsíčním předstihem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video